Kıbrıs Barış Harekâtı nedir?

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Kıbrıs Barış Harekâtı nedir?
  Kıbrıs Barış Harekatı, 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Garanti Anlaşması’nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askeri harekatın adı.

  İngiltere’nin Kıbrıs’tan çekilmesi üzerine 1960 yılında adadaki Türkler ve Rumlar tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla ortak bir devlet kurulmuştu. Ancak Rumların Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak istemeleri üzerine bu ortaklık bozuldu. Rumlar “enosis” adını verdikleri bu planı gerçekleştirmek için her türlü baskı aracını kullanarak Türkleri Kıbrıs’tan göç ettirmeye çalıştılar. Bir an önce sonuç alabilmek için de uyguladıkları baskı ve zulümleri giderek bir soykırıma dönüştürdüler.

  Kıbrıs’ta yaşananlar, konunun BM Güvenlik Konseyinin gündemine taşınmasına neden oldu. Konsey kararıyla adaya bir barış gücü gönderildi. Ancak bu önlem de Rumların saldırılarını durdurmaya yetmedi. Bunun üzerine Türkiye, antlaşmalardan doğan garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nı yapmak zorunda kaldı. Türk askerinin adaya çıkmasıyla birlikte yalnız Kıbrıslı Türklerin değil, Rumların da güvenliği sağlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri Barış Harekatı’ndan sonra da adada kalmaya devam ederek Kıbrıs’ta barışı koruma görevini sürdürdü.