Kilis Gezilebilecek Yerleri

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 7 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kilis gezilecek görülecek yerleri nelerdir

  Kilis ili dünyadaki en eski yerleşim biriminden birisidir. inanç ve kültür turizmi açısından büyük bir öneme sahiptir.şehir içerisinde tarihi değeri olan tescilli yapısı, arkeolojik alanı ile adeta tarih mozaiğini oluşturur.Kilis'te dünyadaki semavi dinlerin ve bunların öncesindeki dinlerin kesiştiği her şeyi bulabilirsiniz. Kilis'te, 650 civarında şehit sahabe bulunmaktadır. Ayrıca Yüzlerce şehit sahabenin mezarı burada bulunuyor.

  Kilis'te gezilebilecek yerler

  Ağcakent Ören Yeri, Ravanda Kalesi ile Kurukastel Ören Yeri, Polateli ilçesindeki anıt mezarı, Şeyh Mahsur Türbesi, Topdağı Köyü'ndeki kaya mezarları, Çatalhöyük, Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi,Ali Çavuş Cami, Hoca Hamamı, Paşa Hamamı, Salih Ağa Kasteli, Küt Küt Dede Türbesi, Akcurun Cami, Fellah Kasteli, Ulu Cami, Nemika Kasteli, Ahmet Bey Konağı, Neşet Efendi Konağı ve önemli bir doğa müzesi olan Oylum Höyük gezilebilecek yerlerdendir.

  Ayrıca Kilis'te Kabaltlarının bulunduğu dar sokakları dolaşmak, taş evleri ve hamamları gezmek, yüzyıllardır akan kastellerden su içmek ve İslam büyüklerinin türbelerini ziyaret etmek isterseniz mutlaka bu güzel kenti görmeye gidin.