Kilitbahir Kalesi hakkında bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kilitbahir Kalesi ile ilgili bilgi

  Kilitbahir Kalesi (Denizin Kilidi), İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmıştır. Kale, Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye)’nin tam karşı kıyısında Çanakkale Boğazının en dar yerinde bir yamaç üzerinde yer almaktadır. Kale’nin Boğazın en dar yerine inşa edilmesindeki amaç, Boğazı kontrol altında bulundurmak ve düşman gemilerine geçit vermemektir.

  Konumu itibariyle Boğazı top ateşine verebilecek şekilde yerleştirilen Kilitbahir Kalesi, diğer Osmanlı kalelerinden farklı bir plana sahiptir. Fatih Sultan Mehmet’in geometriye düşkünlüğünün yansıdığı Kale, üç yapraklı yonca planı ile kuvvetli bir savunma sitemine sahiptir. Bir dış sur, iç kale ve iç kale içinde birde iç kule yer almaktadır. Surun dışı bir hendekle çevrelenerek saldırılara karşı kuvvetlendirilmiştir. Kaleye girişler, surların kuzey ve güney tarafında bulunan kapılardan hendekler üzerine atılan köprülerle sağlanmıştır. Ancak bu hendekler günümüze kadar ulaşmamıştır.

  Kaleye, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ek olarak ikinci bir avlu ve kule inşa edilmiştir. Kilitbahir Kalesi, Osmanlı öneminde olduğu gibi Cumhuriyet döneminde de yapılan onarımlarla günümüze kadar gelmiştir. “Kilidü’l-Bahr”, yani “Denizin Kilidi” adı verilen kale, “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil edilmiştir. Kilitbahir Köyü, adını bu kaleden almıştır.

  Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Savaşı sırasında ordumuz tarafından kullanılmıştır.

  Kilitbahir Kalesi Nerede?

  Kilitbahir Kalesi, Çanakkale ili Eceabat ilçesi Kilitbahir köyünde bulunmaktadır.