Kırklareli'nde Gezilecek Yerler - Nerede Gezilir?

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kırklareli Gezilecek Yerler - Kırklareli'nde gezilip görülecek Tarihi Yerleri

  Doğallığı henüz bozulmamış iller arasında yer alan Kırklareli tatilciler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. İstanbul'a sadece ikiyüz kilometre uzaklıkta bulunan ilde, yer altı cenneti olarak bilinen Dupnisa Mağarası, Longoz Ormanları, İğneada ve Kıyıköy gibi tatil merkezleri gezilmeye değer mekanlar arasında. Ayrıca mavinin ve yeşilin birleştiği eşsiz doğanın yanında anıtlar,külliyeler, tarihi camiler, köprüler ve arkeolojik kazıların yapıldığı yerler gezilir nitelikte. Kırklarelinde Tatil yapmak için akla ilk gelen merkezlerin başında; traking, doğa sporları ve atla gezinti yapabilmenin avantajlarını sunan, İğneada geliyor. Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi Bulgaristan'a sınırı bulunuyor ayrıca, Karadeniz'e sahili bulunmaktadır. Uluslararası öneme sahip Longoz Ormanlarını bünyesinde barındıran İğneada, ender rastlanan hayvan ve bitki türleri, liman feneri, Liman Baba Türbesi, Sislioba Kalesi gibi tarihsel açıdan zenginliklere sahip.

  İğneada'ya 10 kilometre mesafede bulunan Longoz Ormanları da Kırklareli'ne eşsiz güzellikler katıyor.1988'de Tabiatı Koruma Alanı olarak ilan edilen Longoz görülmeye değer ilginç yerlerden. Saka, Hamam, Pedina Gölleri ve bir çok ağaç türü bulunan Longoz'da, Avrupa ve ülkemizde ender rastlanan subasar ormanları bulunur.
  İğneada'ya yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Demirköy ilçesinde Fatih Dökümhanesi bulunuyor. Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet Han'ın 1453'de İstanbul'un fethinde kullandığı topların ve güllelerin bir bölümünü burada döktürdüğü biliniyor. Çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katılımı sayesinde Dökümhanede sürdürülen kazıların tamamlanması halinde, buranın açık hava endüstri müzesi olarak değerlendirilmesi planlanıyor.

  Kırklareli'nde Nerede Gezilir? diyorsanız işte gezilip görülecek yerlerin listesi:
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kirklareli-gezi-rehberi-2209.jpg]kirklareli-gezi-rehberi-2209[/IMGALT]

  Kuru ve Kız mağaraları,
  Sulu Mağara
  Kız mağarası,
  Dupnisa mağaraları
  Kuru ve sulu mağaralarda süt beyaz kırmızı ve kahverengi dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar,perde bayrak taşları, damla taş havuzları,
  Kıyıköy derelerinde kayıkla gezme ve balık avlama keyfi
  Bizans döneminden kalma Kıyıköy Kalesi,
  Aya Nikola Manastırı,
  Kıyıköy Cami,
  liman hamamı,
  Antik Tiyatro,
  Gazi Süleyman Paşa Cami (Küçük Ayasofya Kilisesi),
  Vize Kalesi
  Lüleburgaz ilçesinde Yeni Bedir,
  Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi,
  Pehlivanköy Akarca Köprüsü,
  Pınarhisar Surları,
  Erenler Köyü Binbiroklu Ahmet Baba Türbesi bulunuyor.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...