Kış Havası Başağrısı Nedeni

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kış havası baş ağrısı nedeni

  Soğuk hava başağrısı yapıyor.Doktorlar kışın baş ağrısı görülme oranında artış olduğunu belirtiyor.Özellikle de soğukla birlikte artan migrene dikkat çekiyor.
  Baş ağrısı en çok migren ve gerilim tipi denilen biçimde ortaya çıkıyor. Gerilim tipi baş ağrıları daha çok sinirsel nedenlerle olur ve hafif geçer. Bulantı yapmaz, başı oynatmakla fazlaşmaz, sıkıştırıcı bir ağrı olmaz, zonklamaz ve çok şiddetli geçmiyor. Bu tür ağrılar genellikle stresle bağlantılıdır.

  Soğuk havanın baş ağrısını tetikler ancak lodos kadar etkili olmaz.Sadece gerilim türü ve stresten baş ağrısı çekenler için soğuk bir tetikleyici değildir fakat migren için tetikleyici olabilir.

  Bir ayda ikiden fazla şiddetli başağrıları oluyorsa hasta mutlaka düzenli bir tedavi görmeli. Her defasında ilaç alınarak ortadan kaldırılmaya çalışılmalı. Bazı hastalarda bir tarafı görememe, gözde ışık çakma, çizgiler görme gibi belirtiler olur.. Bu belirtileri görenler, doğum kontrol hapı, östrojen içeren ilaçlar ya da sigara kullanıyorsa, daha fazla felç riskiyle karşı karşıya kalır.
  Auralı migreni olan bir kadın hem doğum kontrol hapı kullanır hem de sigara içerse bu risk çok daha fazla artar. Bu yüzden baş ağrısı tipinin ayırt edilmesi gerekir.

  BAŞ AĞRISINDAN KORUYAN ÖNERİLER

  - Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda başınızı atkı, bere ve şapkalarla koruyun.
  - Gece banyo yaptığınızda saçlarınızı iyice kurutun.Sabah banyo yaptıktan sonra sokağa çıkmayın.Dışarı çıkarsanız başınız, soğuğu esintiyi daha çok hissedecektir.
  - Başa doğrudan gelen rüzgardan kaçının, Rüzgarda durmayın.
  - Evinizde veya arabanızda klimayı doğrudan yüzünüze üfletmeyin.
  - Migreninizi lodos tetikliyorsa eğer o gün dışarı çıkmamayın.
  - Kapalı ortam migren için tetikleyicidir.
  - Saç kurutma makinesini ılık ayarda çalıştırın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasın Vücud ısısına yakın olmalıdır.
  - Saçlarınıza Jöle sürmeyin. Çünkü jöle iletkenliği artırır ve baş ağrılarına neden olur.


  [​IMG]