Kısa Sürede Matematik Öğrenme

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Kolay matematik öğrenme

  Matematik öğrencilerin en çok zorlandıkları dersler arasında yer alıyor. Genellikle birçok öğrenci tarafından sevilmeyen matematiği kolayca öğrenebilirsiniz. Matematik öğrenirken somut örnekler vermenin öğrenmeyi kolaylaştırdığı söyleniyordu. Fakat ABD'de yapılan bir araştırma sonucu bunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırma bir problemi çözen öğrencilerin birçoğunun bu çözümü diğer problemler üzerinde uygulamadığını gösterdi. Bunun nedeni ise öğrencilerin soyut formülleri öğrenmemesi olarak belirlendi.
  Teorilerini 4 gruba ayırdıkları 80 öğrenci üzerinde sınayan araştırmacılar, bir aritmetik sorusunun çözümünü ilk üç gruba ayrı ayrı 3 somut örnek vererek, dördüncü gruba da soyut anlatım tekniğiyle öğrettiler.
  Daha sonra öğrencileri sınamak için çoktan seçmeli bir soruyu 80 öğrencinin tamamına sordular.
  Soyut yöntemle hesaplamayı öğrenenlerin yüzde 80'i doğru yanıt verirken, diğer gruplarda sadece yüzde 43 ila yüzde 51 oranında doğru yanıt çıktı.
  Yani öncelikle konunun bilgisini öğrenmek gerekiyor. Daha sonra yapılan uygulama ve pratikler sayesinde öğrenilen bilgiler tamamen oturacaktır.