Kıskançlık İle İlgili Kompozisyon Kısa

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kıskançlıkla İlgili Kompozisyon Örneği Kısa Metin

  İnsanoğlu duygu ve düşünceleri ile birlikte kompleks bir yaratma ile Cenabı Allah tarafından yaratılmıştır. Yaratılmış diğer birçok canlı içgüdü dediğimiz duygusal varsayımlarına göre hareket ederler. Bunu bir şuura bağlamazlar. Cenabı Allah'ın arıya bal yapmayı ilham ettiği gibi her canlı kendi fıtratı yani yaradılışı üzere hareket ederler. Bunları içgüdü dediğimiz duygusal bir frekanstan alırlar. Çünkü Cenabı Allah her yaratışını belli düzen ve makul vesilelere bağlayarak var etmiştir. İnsanoğlu ise bundan farklı olarak hem duygu ve hem de düşünce olmak üzere iki ayrı fraksiyonun bir araya gelmesi ile yaratılmıştır.

  İnsan çocukluktan itibaren ilk olarak duygularına göre hareket eder ve bu çerçeveden dünyayı çevresini tanımaya çalışır. Aldı eğitim ve öğretim doğrultusunda nispeten duygularını geliştirir ve bir düzene koyar. Duygularını düşünsel mantığı ile yönlendirebilir. Yada duyguları mantığına ağır basar canının istediğine göre hareket etmeye başlar. İnanın en belirgin duygusal yönleri Sevgi, Hırs, Öfke, Kin, Kıskançlık, Aşk ve buna benzer diğer halleridir. İnsan duygularını olması gerektiği ölçüde kullanılması için fikirsel ayrıcalığını ve becerisini kullanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kıskançlıktır. Kıskançlık her insanda var olan bir duygu dürtüsüdür. Kontrol edilmediği taktirde çekememezliğe ve hatta haset gibi düşmanlıklara kadar ilerlemektedir. Kıskançlık kişinin başkasında görüp de çekemediği ve güzelliklerin yalnızca kendisinde olmasını istemesi gibi ahlaki ve psikolojik bir hastalıktır. Kontrol edilirse imrenme ve taktir edip örnek alma gibi erdemli kişisel aktivitelere dönüşebilir. Kıskançlığını terbiye edemeyen kişi her zaman huzursuz olur ve sosyal çevresinde sağlıklı ilişkiler kuramaz. Bu yüzden fikirsel ve düşünsel yaklaşımlar ile kontrol edilip tedavi ileri aşamada ise psikolojik terapi ile tedavi edilmelidir. Bunun en etkili yöntemi kendi elimizdeki artıların kıymetini bilerek bizden kötü durumda olanların halini tasavvur ederek başkasında olan herhangi bir olgunun hakkımıza hayırlı olup olmadığını tefekkür edebiliriz.

  Kıskançlıkla ilgili duygu ve düşünceler çocukluktan şekillendiği için aile büyüklerine büyük iş düşmektedir. Çocuk eğitiminde narsist ve egoist yaklaşımlar yerine empati ve sempatiyi öğreterek, paylaşımcı sabırlı ve kanaatkar bireyler yetiştirmeye çalışmalıyız. Buda ahret şuurunu taşıyan iman ve islam ile şekillenmiş fikir bütünlüğü ile duyguları kontrol etmekle olur.
  yavuz yıldırım@webokur.com​