Kıskançlık İle İlgili Öyküleyici Metin

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 23 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kıskançlıkla İlgili Öyküleyici Kısa Metin

  Kıskançlık sahip olduğu bir değeri kaybetmekten yada başkasında olan güzellikleri çekemeyerek sadece kendisinde olmasını istemek gibi ruhsal ve ahlaki bir hastalıktır. Tedavisi elzem olduğu gibi her insan fıtratında bir nebze bulunduğundan çocukluktan itibaren büyümeden imrenme gıpta etme ve örnek alma gibi olumlu yönlere motive edilmelidir. Kıskançlığın yanlışlığını öykü alan kısa bir metin sunacak olursak;

  Ormanın derinliklerinde bir ağaç yaşarmış. Bu ağaçta diğer ağaçlar gibi güneşi daha fazla görebilmek ve faydalanabilmek için sürekli dallarını yukarı uzatırmış. Kendisine aşık olan sarmaşık ise ağacın güneşe doğru meylini kıskanır sadece kendisinin olsun istermiş. Her geçen gün ağacı daha fazla dolayıp sıkmaya başlamış. Öyle ki ağaç artık güneşe uzanmaz olmuş. Diğer ağaçların dalları ve yaprakları uzayarak üzerini kapatmış. Güneşten mahrum kalan ağaç her geçen gün solmaya ve kurumaya başlamış. Olanlara bir türlü anlam veremeyen sarmaşık ağacı daha fazla sarmaya ve sıkmaya devam etmiş. Gün gelmiş ağaç kurumuş ve sarmaşıkta kuru dal ve yapraklar arasında kala kalmış. Ölen ağacın gövdesinde sarmaşıkta daha fazla yaşayamamış.

  Kıskançlık çekememe ve haset sosyal hayatı derinden etkileyen bireyleri yalnızlığa ve egoistliğe sürükleyecektir. Bu hastalık kişilerde aile ve çevre sorunlarını beraberinde getirmektedir. Özellikle aynı aile içinde çocuklar arasında kıskançlık çok fazla kendini göstermektedir. Bu yüzden çocukluktan itibaren oyunlarda ve aile ilişkilerinde eğitici bilinçli yaklaşım uygulamalar yapılmalıdır.