Kitap okumayı sevmeyen çocuklara ne yapmalıyız?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Berrak tarafından 23 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Berrak

  Berrak

  Katılım:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  479
  Kitap okumayı sevmeyen çocuklara ne yapmalıyız?

  [​IMG]

  Çocuklara kitap okumayı sevdirmek için ne yapmalıyız?

  Öncelikle örnek olmak için siz de kitap okuyun.Ve okuduğunuz kitabı onun görebileceği bir yere koyun.Farketmeyip üstüne oturma ihtimali de var tabi... :D pes etmeyin :)

  1. Çocuklarınızla muntazam olarak kütüphaneye gitmeyi alışkanlık haline getirin. Çocuklarınıza kütüphane kartı çıkartın ve kütüphanenin nasıl kullanıldığını öğretin.

  2. Kitapçılara kitap bakmaya gitmek de kütüphaneye gitmek kadar zevkli ve eğlencelidir. Çocuğunuzun kitap seçmesine yardımcı olun ve ona kendi seçtiği kitabı satın alın.Bir süre kendi seçtiği kitabı okuması doğru bir davranış.

  3. Alacağınız kitabın çocuğunuzun okuma seviyesinde olmasına dikkat edin. Ayrıca çocuğunuzun ilgilendiği konular da çok önemli. Onun ilgi alanının dışına çıkmayın. Bitirmediği bir kitap için ısrarcı olmayın sakın hem siz tüm başladığınız kitapları bitirdiniz mi??? :D  4. Çocuğunuza her gün 15–20 dakika kitap okuyun. Çocuklar yatak vakti ya da diğer bir deyişle uyku öncesi hikâyeleri çok severler. Çocuğunuzun ilgisini kitaplara ve okumaya çekmenin en güzel yollarından biri, birlikte resimlerine bakarak ona uyku öncesi hikâyeler okumanızdır.

  5. Okurken yaratıcı olun. Karakterleri değişik ses tonlamaları ile seslendirin. Okuduğunuz kitap hakkında konuşun. Çocukları kitap hakkındaki fikirlerini söylemeleri için destekleyin, sorular sorun.  6. Çocuklara kitap okumak kadar onların size kitap okumasını sağlamak da oldukça önemlidir. Sırayla bir sayfa siz bir sayfa çocuğunuz okuyabilir. Ona okumasının ne kadar iyi olduğunu söylemeyi sakın ihmal etmeyin

  7. Kütüphanelerde kitap ve okuma kulübü var mı araştırın ve çocuğunuzun böyle bir faaliyete katılmasını sağlayın.

  Ve son olarak yeni başlayan minik okuyucularımız için ''Saftrik'' kitabını alın.Çok keyifli aynı zamanda okumayı sevmeyen çocuklar için çok teşvik edici.Ve Newyork Times best seller... :rolleyes:
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Kitap okumayı sevmeyen çocuklara ne yapmalıyız?

  Bebişime yılmadan her akşam kitap(masal) okuyan biri olarak,okumayı öğrendikten sonra o kitapları bana okuması tarifi anlatılmaz bir duygu:)Vee tabi kendi kitaplarıma dönmenin keyfi de eklenince...:D

  Çok önemli bir konuya değinmişsin canım tavsiyelerin güzel bir kılavuz niteliğinde..
  Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın ilk ve sağlam şartı ebeveynlerin kitap okuma alışkanlıklarının olması çok önemli.Özellikle çocukların anne-babayı taklit ettiklerini de düşünürsek bunu anlamak çok da zor olmasa gerek.