Kız kulesi ne zaman kim tarafından yapılmıştır

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Mira tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Kız kulesi ne zaman kim tarafından yapıldı

  Avrupa ile Asya’yı birbirinden ayıran boğazın Marmara Denizi’ne açılan tarafında, Üsküdar kıyısına 200 metre kadar mesafede denizin içinden bir kaya yükselir. İşte bu kayanın üzerine yapılmış bulunan, dört tarafı su ile çevrili binanın adı Kız Kulesi'dir.

  İstanbul ve Boğaziçi’nden söz edilirken derhal akla gelen, İstanbul’un simgesel yapıları içinde en önemlilerinden ve tanıdıklarından olan bu kulenin şimdiki binası, Üçüncü Ahmet zamanında yapılmıştır. Mimari özellikleri itibariyle kule, deniz seviyesinde olup oldukça küçük bir kaledir.Bugün etrafında (kuzeyde ve batıda üçer tane, güneyde ise bir tane olmak üzere) yedi adet mazgalı, doğu ve güney tarafındaki iki adet kapısı vardır ve kule tepesinde pencereli ve etrafı balkonlu barok tarzı bir köşkü bulunmaktadır. Kulenin boğazı koruma ve gözetim altına almak amaçlı olarak yapıldığı binanın konumu ve mazgal deliklerinin konumundan anlaşılmaktadır.

  Kulenin giriş kapısı Üsküdar tarafına bakmakta ve doğu tarafı hariç her üç tarafında da toplam yedi adet top mazgalı bulunmaktadır. Bu mazgallar Sarayburnu ve boğazı tarassut altına almak için, kuzey ve batıdaki altı tanesi duvarlara 90 derece, güneydeki bir tanesi ise daha eğik bir açı ile inşa edilmiştir.

  Osmanlılar tarafından Kız Kulesi, Kulle-i Bahriye ve Kulle-i Duhter gibi çeşitli adlarla anılan kule, bulunduğu nokta itibariyle Üsküdar-Salacak’ta karadan yaklaşık 200 metre açıktadır. Bu coğrafi konumu itibariyle de Karadeniz’den gelen akıntının en kuvvetli olduğu noktadadır. Helmuth Von Moltke’ye göre bu noktadaki Boğaz akıntısı 3 çeyrek Alman Mili hızındadır.

  Günümüz ölçümlerine göre ise, Kız Kulesi önündeki boğaz akıntısı mevsim ve kuzey rüzgârlarının durumuna göre 3 ila 6 mil arasında seyretmektedir. Bu süratli akıntı nedeniyle Kız Kulesi önü deniz trafiğinde tehlikeli bir nokta olarak kabul edilmektedir. Gerek boğaza giriş yapacak ve gerekse boğazdan çıkacak gemiler için uygun rüzgâr ve hava şartlarını beklemek ve oldukça kontrollü bir geçiş yapmak gerekmektedir.

  kiz-kulesi-.jpg