Kızınızla konuşmanız gerekenler

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kızınızla konuşmanız gereken konular

  Küçücük kızınız büyüdü mü? Artık onunla konuşmanız gereken bazı özel konular olacaktır. Bu konuları her genç kız çocuğu ilk olarak annesinden duymak ister.İşte hangi konunun ne zaman konuşulacağına ve kızınızın da buna hazır olup olmadığına kendi deneyimlerinizi katarak karar vermek zorundasınız. Kız çocuğu ile konuşulacak konuların bazılarını aşağıda derledik.

  Ergenlik Döneminde Anne Kız İlişkisi

  [​IMG]

  Ergenlik döneminde kız çocuğu ile konuşmanız gerekenleri söylemeden önce rahat etmesini sağlayın. Çünkü kızınız büyürken vücudunda neler olup bittiğini, onu nelerin beklediğini ve bunlarla nasıl başedeceğini başka yerlerden değil de mutlaka sizden öğrenmesi gerekir. Konuşurken sakın utanmayın ve garip hissetmeyin ki o da kendini rahat hissetsin.

  Öncelikle güzellik konusuna değinelim. Biliyorsunuz günümüzde moda ve güzellikle ilgili bir çok dergi ve yayınlar var. Güzellik hakkında ona dış güzellik kadar iç güzelliğin de önemli olduğunu ve bu konuda örneklemeler vererek anlatın.

  Giyim kuşam konusu da kızınızla konuşmanız gereken önemli konulardan biridir.Moda dünyasının gençlere empoze ettiği konularda dikkatli olmasını ve sade giyimin hoşluğunu onu sıkmadan konuşmalısınız.

  Her ne kadar ileriki yıllarda düşünülmesi gereken bir konu olsa da evlilik hakkında kızınıza yavaş yavaş bazı gerçekleri konuşmaya başlayabilirsiniz. Kendini ne zaman evliliğe hazır hissedeceğini, evlilik gibi hassas bir konuda doğru kişinin ve sevginin önemini şimdiden fısıldayabilirsiniz. Çünkü bu konuyu bir genç kıza en iyi annesi anlatabilir.

  Bir diğer önemli konu ise kızınızın kimlerle arkadaşlık ettiği bilmeniz.Çünkü kötü arkadaş seçimi onun dünyasını karartabilir.Ona gayet aklı selim yaklaşımda bulunarak, iyi bir arkadaşlığın hayatı boyunca süreceğini, ilerde doğru arkadaşıyla adeta kardeş gibi olacağını anlatmak gerekir.

  Başka bir konu ise ev işleri. Gerçi günümüz kadınlarının çoğunluğu çalıştığı için kariyer tercih ettiği için eşleri onlara evde yardım eder. Ama yine de bir çok ev işi kadını bekliyor olacak. Dolayısıyla ileride bu konuda bocalamaması için ona yemek yapmayı, sofra düzeni kurmayı, düzgün temizlik yapmak temel ev işlerini öğretin.

  Gelelim dini inançlar konusuna, kızınızı dini konularda ve Allah hakkında bilgilendirmelisiniz. Dini konular hakkında size soracağı soruları onun anlayacağı bir dilde cevaplamalısınız. Kızınıza diğer dinlerden ve inançlardan bahsederek herkesin inancına saygılı olmasını söylemeyi de ihmal etmeyin.