Klamidya Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Klamidya

  Klamidya, cinsel organlarda oldukça ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olan bir mikro organizmadır. Özellikle 25 yaş altı kadın ve erkeklerde en fazla görülen cinsel rahatsızlıklardan biridir. Klamidya enfeksiyonu klamidyoz olarak tanımlanır. Klamidya enfeksiyonlarındaki etken chalamdia trachomatis denilen bakteridir. Özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yoldan bulaşan hastalıkların en yaygını budur. Kadınlarda en fazla serviks yani rahim ağzı bölgesine yerleşir. Buradan yayılarak rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkları etkiler. Lenf hastalığı, arpacik, zatürre gibi hastalıkların da etkeni klamidya bakterisidir. Bakterinin havlu gibi araçlarla yüzle temas etmesi sonucunda arpacığa neden olması mümkündür. Aynı zamanda vücut direnci düşük olanlarda, yeni doğan bebeklerde, yaşlılar ve çocuklarda da sıkça görülebilen atipik pnemoni denilen atipik zatürre etkeni olabilir. Lenf bezlerinde tıkanmaya yol açan iltihabi hastalıklara da neden olabilir. Klamidya insanlara cinsel ilişkiyle bulaşır. Özellikle çocuklara bulaştığında göz iltihabı gibi ciddi sorunlara neden olabilir Aynı zamanda çocukların yetişkinlik döneminde astım hastalığına yakalanma riskini de arttırır. Kadınları etkiler ve fallop tüplerine zarar verirse, dış gebelik riski de yükselir. Tüplerde aşırı iltihaba neden olursa, hastalarda kısırlık oluşumu da gözlenebilir. Hasta olan kadınlar gebeliklerinde doğumla klamidya bakterisini bebeklerine aktarırlar. Çocuklara bulaşma genellikle bu şekilde olabilir. Erkeklerde epididim iltihabına yol açarak, erbezlerinde ağrı, hassasiyet ve acı oluşmasına, şişkinliğe neden olabilir. Bazen ateş yükselmesi görülür. Hastaların cinsel organlarının etrafında basınçta oluşabilir.

  Klamidya belirtileri nelerdir?


  Klamidya belirtileri farklı şekilde belirtiler verebilir. Bakterinin bulaşması, üremesi ve belirtilerin ortaya çıkışında farklılıklar olabilir.
  • Klamidya oldukça aktif şekilde ürer. Bulaşmasını takip eden 3-20 gün arasında akıntı sorunu, işeme sırasında yanma, acı gibi belirtiler ortaya çıkar.
  • Klamidya aktif olarak ürer, fakat hastalarda ciddi bir rahatsızlığa neden olmayabilir. Hastaların yarısı doktora gitme ihtiyacı duymayacak şekilde etkilenebilir. Fakat bu durumda da hastaların klamidya bakterisini başkalarına bulaştırma olasılığı vardır.
  • Bakteri yavaş ürer ve rahatsızlığa neden olmaz. Bazen bakterinin yapılan tahlilde bile görünmesi mümkün olmaz. Bu durumda rektumda pamuklu çubukla bir örnek alınması gerekebilir. Fakat çeşitli etkenlerle klamidya aniden üremeye başlar ve hastalarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.
  Klamidya tanısı nasıl yapılır?

  Klamidya tanısını koymak için, hastanın idrar borusundan, rahim ağzından ya da rektumdan pamuklu çubukla numune örnek alınır. Bu örneğe yapılan tahlilde klamidya bakterisi tespit edilirse, hastaya tanı konur.

  Klamidya tedavisi nasıl yapılır?

  Klamidya tedavisinde antibiyotikli ilaçlar kullanılır. Tedavi sonlandıktan sonra hastalar kontrol amacıyla takibe de alınabilir. Bakterinin cinsel yolla bulaşması söz konusu olduğundan, hastanın eşi de muayene edilerek, tedavi edilmelidir. Tedavi devam ettiği sürece hastanın cinsel ilişkiye girmemesi de gerekir. Klamidya farklı belirtiler verdiğinden ya da hiç belirti vermediği durumlarda olduğundan, insanların bundan korunmak için kondom, prezervatif kullanması en yararlı önlemdir. Ayrıca tek eşli cinsel yaşam, vajina bölgesinin pH dengesinin bozulmaması için yıkanmaması, sentetik iç çamaşırların giyilmemesi gibi önlemlerde alınmalıdır.