Klonlama nasıl yapılır?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Zakkum tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Klonlama nasıl yapılır?-Klonlama hakkında bilgi

  Klonlama temel olarak herhangi bir şeyin aynısının kopyalanması anlamına gelmektedir. Klonbireyden eşeysiz üreme yoluyla üretilmiş genetik yapısı birbirinin tıpatıp aynı olan canlı topluluğuna karşılık gelen bir biyoloji terimidir ve kısaca "cl." simgesiyle gösterilir. Klonlamabiyolojinin çeşitli dallarında farklı biçimlerde karşımıza çıkabilen bir terimdir. ise; tek bir

  Genetikde klonlama DNA'nın belli bir bölümünün genellikle de bir genin kopyasını oluşturmak için kullanılan yöntemleri kapsayan bir terimdir. Bu yolla oluşturulan DNA parçaları araştırmalarda kullanılır. Bir canlının DNA'sının onunla eş yeni bir canlı oluşturmada kullanıldığı yönteme ise genellikle "bedensel hücre çekirdeği aktarımı" denilmektedir.

  Biyolojik anlamda klonlama tek hücreli canlıların üreme şeklidir (klonal çoğalma). Bunun dışında çok hücreli organizmalarda da belli konularda özelleşmiş hücrelerin bölünerek kendilerini tekrar oluşturmasına da "klonal çoğalma" denir. Buna en iyi örnek insanlardaki bağışıklık sistemi hücreleridir. Belli bir etki karşısında patojeni tanıyan bu hücreler doğru antikoru üretme kapasitesine sahip hücreleri klonal olarak çoğaltırlar ve hastalıkla savaşırlar.