Klonlama Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Klonlama

  Klonlama, bir şeyin aynısını kopyalama anlamını taşır. Eşeysiz üreme yoluyla genetikleri birbirinin aynı olan canlıların oluşturulmasıdır. 1980 li yıllarda başlatılan klonlama çalışmaları, ilk kez 1997 yılında bir koyunun klonlanmasıyla farklı bir döneme girmiştir. Daha sonra çeşitli hayvanlar üzerinde klonlama çalışmalarına devam edilmiştir. Biyolojide klonlama farklı dallarda değişik şekillerde ifade edilebilir.

  Genetik klonlama: Bu klonlama tanımı DNA da belirli bir bölümde genellikle genin kopyasının oluşturulması amacıyla kullanılan yöntemleri içerir. Bununla oluşturulan DNA parçacıkları çeşitli araştırmalar için kullanılır. Canlılarda DNA sı birbirine eş olan yeni bir canlının oluşturulmasına bedensel hücre çekirdeği aktarımı denir.

  Biyolojik anlamıyla klonlama: Bu klonal çoğalma denilen tek hücreli üreme şeklidir. Ayrıca çok hücreli organizmalarda bazı konularda özelleşen hücrelerin bölünme yoluyla yeniden kendilerini oluşturması da, klonal çoğalma olarak tanımlanır. Buna insanlardaki bağışıklık sistemi hücrelerinin çoğalması örneği verilebilir. Vücutta patojeni taşıyan hücreler, doğru olan antikoru üretme kapasitesi olan hücreleri klonal olarak çoğaltır, hastalıkla savaşmalarını sağlar.

  Klonlama çok eski dönemlerden itibaren var olan bir terimdir. Bahçecilik alanında çeşitli ürünlerin türleri mutasyona uğrayan tek bir türden üretilmiştir. Bunların genetik yapıları birbiriyle aynıdır. Günümüzde meyve ağaçları, çeşitli süs bitkileri bu yöntemle üretilmiştir. Klonlama 1997 yılında İskoç bilim adamı Dr. Wilmut ile ekibinin Roslin Enstitüsünde koyun Dolly'i üretmeleriyle herkes tarafından bilinen bir kavram haline gelmiştir. Bu ilgi gerek bilimsel gelişim açısından, gerekse etik problemler nedeniyle artmıştır. Aslında klonlamanın mazisi bundan da eskidir. Özellikle bakterilerle yapılmış olan çeşitli çalışmalar bulunmaktadır.

  Klonlama bölümleri

  Klonlama 3 farklı grupta incelenmektedir.

  Moleküler klonlama (Rekombinant DNA teknolojisi): Bu yöntem bir DNA parçasının fajmid ya da plazmid gibi kendisini eşleme kabiliyeti olan başka DNA parçasının içine vektör yerleştirilmesi, bu vektörün çoğaltılmasını içerir. Günümüzde biyolojide her alanda kendine yer bulmuş bir tekniktir.

  Çoğaltımsal klonlama: Organizma içindeki genetik materyalden alınarak, başka bir organizmaya yerleştirilmesi bu teknikle olur. Alınan donör DNA sının üremesi için, bunun alıcının eşey hücrelerine yerleştirilmelidir. Bu teknik koyun Dolly klonlamasında kullanılmıştır. Yine tüp bebek tedavisi sırasında sperm olmadan da gebeliğin elde edilmesi de buna benzer bir uygulamadır. Bu yöntemle klonlanmış olan canlılar arasında kedi, kurbağa, keçi, inek, domuz, tavşan, fare bulunmaktadır.

  Terapi amaçlı klonlama: Bu klonlama yöntemi etik açıdan en fazla üzerinde tartışılan türdür. Yöntemde insan embriyolarından alınan kök hücreleri hasta olan insanlarda kullanılmaktadır. Vücuttaki her hücrede bu işlem yapılabilir. Kök hücreyle yapılan bu yöntem tıpta yeni bir dönem açacaktır. Artık hastalıkların tedavisi daha kolay olacaktır.