Kocaeli'de Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kocaelide Gezilecek Yerler nelerdir? Kocaeli'nin Tarihi Mekanları

  Doğal liman özelliği ile İstanbul'a yakınlığı, kara, deniz ve demiryolu ulaşımında sağladığı avantajlar nedeniyle cazip tatil mekanlarından biridir. Turizm açısından da önemli merkezler arasında yer alan Kocaeli, Türkiye'nin en iyi yürüyüş parkurlarına sahip. Daha önce Sanayi Kenti olarak anılan il, Başiskele ilçesindeki Aytepe (Beşkayalar) ile Gebze ilçesindeki Ballıkayalar Tabiat Parkları'ndan dolayı adı Turizm Kentleri arasında da anılmaya başladı.

  Kocaeli'deki Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı ve Denizli köyleriyle çevrelenmiş bin 847 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Akdeniz ile Avrupa-Sibirya bitkiler coğrafyasının geçit kuşağında bulunan Vadinin çevresinde Tavşanlı, Pelitli, Köseler, Balçık ve Muallimköy gibi yerleşim merkezleri bulunuyor.
  Başiskele ilçesinde bulunan Aytepe de Türkiye'nin en iyi 10 parkuru arasında yer alıyor. Bu parkur Aytepe ve Yuvacık Barajı arasında kalıyor. Orman içindeki toprak araç yolundan oluşan parkurda dört mevsim yürünebilmekte ama en ideal kış dönemi dışındaki mevsimler öneriliyor.. Parkur boyunca bir kaç yerde temiz su kaynağı bulunmaktadır. Kocaeli'de ayrıca bu iki parkurun aralarında bulunduğu toplam 413 kilometre uzunluğunda 46 yürüyüş parkuru yer alıyor.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kocaeli-gezilecek-yerler-tarihi-mekanlar-86534.jpg]Kocaeli Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar[/IMGALT]

  Önemli kültür varlıkları bulunan Kocaeli'de gezilecek, görülecek tarihi ve doğal mekanlar şunlardır:

  Abdülaziz Av Köşkü (küçük saray),
  Saat kulesi,
  Redif Dairesi,
  Akçakoca Camisi,
  Fevziye Camisi,
  Eski Gar Binası,
  Sırrı Paşa Konağı,
  Pembe Köşk,
  Sultan Süleyman Köprüsü,
  Pertev Paşa Külliyesi,
  Yeni Cuma Camisi,
  Akmeşe Tarihi Osmanlı çeşmesi,
  Karamürsel Anıt Mezarı,
  Karamürsel Belediye Hizmet Binası,
  Akçakoca Anıt Mezarı,
  Fatih Sultan Mehmet Otağı,
  Darıca Köşkü gibi
  Yahya Kaptan Anıt Mezarı,
  Mimar Sinan Köprüsü,
  Kocaelinde görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.