Kök Hücre Nakli Nasıl olur? kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Kök Hücre Nakli

  Kök Hücre Nakli, öncelikle hastadan kemik iliğinin tamamen ya da bir kısmının boşaltıldıktan sonra uyumlu olan doku grubunun ve tam anlamı ile sağlıklı kişiden alınmış kök hücrelerinin yerine yerleştirilmesi, burada çoğaltılması ve sonuç olarak pek çok hastalığın ortadan kaldırılması için uygulanan işleme kök hücre nakli denilmektedir. Kök hücre nakli için kullanılacak olan kök hücreler çoğunlukla göbek kordonundan, kemik iliğinden ve kandan kolaylıkla elde edilebilmektedir. Nakil işlemi için ilk olarak yalnızca kemik iliğinden elde edilen kök hücreler geleneksel olduğundan dolayı kemik iliği nakli olarak bilinmektedir. Ancak kemik iliğinin dışında kök hücreler günümüzde kan yapıcı (hematopoetik) kök hücre nakli için (HKHN) ismi daha çok tercih edilmektedir. Çoğunlukla kök hücre nakline ihtiyaç duyulan durumlar habis olan kan hastalıklarında, kemik iliğinin yetersiz kaldığı durumlarda ve doğumsal olan kan hastalıklarının tedavilerinde sıklıkla başvurulan yöntemlerdendir. Hasta olan kişiye bir başkasından kan yapıcı olan kök hücrelerinin verilmesi işlemine "Allojeneik" denilmektedir. Fakat hastanın kendi kök hücrelerinden faydalanılır ise bu işlemden "Otolog" kök hücre nakli olarak söz edilebilir. Ayrıca hasta olan kişiye hangi şekilde bir nakil işlemi uygulamak için mevcut olan hastalığın durumuna ve tipine göre karar verilmektedir.

  Nakil İçin Kök Hücreler Nasıl Elde Edilir? Nakil işlemi için kullanılacak olan kök hücreler üç kaynaktan elde edilmektedir. Bu kaynaklar kandan, kemik iliğinden ve göbek kordonundan sağlanmaktadır. Allojeneik kök hücre nakillerinde çoğunlukla hangi tip kök hücre kullanılacağı hastanın durumuna, altta yatan hastalığının sebebine, verici kişinin tercihine ve verici özelliklerine bakılarak belirlenmektedir. Otolog kök hücre naklinde ise, hastanın kendisinden alınmış olan kök hücre kaynağı çoğunlukla kandan elde edilmektedir. Eğer hasta olan kişinin endi kanından elde edilecek kök hücreler toplanacaksa özellikle mevcut hastalığın uygun olduğu dönemlerde alınmalıdır. Fakat Allojeneik kök hücre nakli olacaksa mutlaka sağlıklı bir vericiden toplanması daha uygundur. Ayrıca kök hücrelerin kana çıkarılabilmesi için yalnız başına büyüme faktörleri 4 ile 6 gün süre ile uygulanmaktadır. Otolog kök hücre nakillerinde hastadan kök hücreler toplanmadan önce kemoterapi uygulanabilmektedir. Otolog hücre nakillerinde toplanmış olan kök hücreler aylar ya da senelerce nakil işlemi olana kadar nakil merkezlerinde bu alanla ilgili birimler tarafından özel teknikler ile saklanabilmektedir. Fakat Allojeneik nakillerinde çoğunlukla toplanmış olan kök hücreler anında nakil yapılmaktadır.

  Kök Hücre Naklinde Kemik İliği Nasıl Alınır? Kemik iliği ameliyathanede özellikle steril koşullar altında ve kişiye genel anestezi verilerek yapılmaktadır. Verici olan kişinin leğen kemiğinden bu işlem için özel olan iğneler kullanılarak alınan kemik ilikleri bir ya da iki torbaya ayrı şekilde aktarılmaktadır. Ayrıca kemik iliği verme işlemi herhangi bir dikiş ya da operasyon gerektirmemektedir. Fakat kemik iliği alma işlemi sırasında vücuttan eksilen kanı takviye etmek için vericiden bir-iki hafta önce alınmış kan işlem esnasında vericiye verilmektedir. Ancak bazı durumlarda kan takviyesi için kan bankasına başvurmak gerekebilir.

  Kök Hücre Nakli İçin Kordon Kanı Nasıl Alınır? Kordon kanından elde edilecek olan kök hücre çoğunlukla bebeğin doğum sırasında göbek kordonundan alınarak elde edilmektedir. Allojeneik kök hücre nakillerinde alınmış olan kordon kanı bankalarında muhafaza edilmektedir. Çünkü kordon kanı nakillerinde özellikle doku uyumunun olup olmadığı araştırılmaktadır. Kordon kanı işlemi ise,hastanın akrabalarında ya da akraba dışında başka bir vericiden uygun kök hücrenin bulunamadığı durumlarda tercih edilmektedir. Çoğunlukla doğum esnasında atılan kordon kanı oldukça önemli bir kök hücre kaynağıdır. Fakat kordon kanının ürün hacmi oldukça az olduğundan kısıtlayıcı özelliktedir.