Kolesterol nedir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 1 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Kolesterol nedir

  Kolesterol; karaciğer tarafından üretilen ve hormonların üretilmesinde rol alan bir çeşit yağdır. Kolesterol hastalığında sorun olarak tanımlanan kötü huylu kolesterol, alında kolesterol yapısında olan bir madde değil bir proteindir. Lipoprotein denen bu maddenin vücuttaki görevi ise; kanda bulunan kolesterolü, organların kullanabilmesi için taşımaktadır. Ancak kandaki kötü huylu kolesterol yani ldl Lipoproteinler fazla olduğunda, taşıdıkları kolesterolün damar duvarlarında birikmesine ve dolayısı ile damarın tıkanmasına neden olur. İşte bu nedenle bu lipoprotenlere kötü huylu kolesterol denmektedir.
  Crestor kolesterol ilacı ise bu etkiyi tamamen tersine çevirmek için geliştirilmiş bir ilaçtır. Kanda bulunan ve iyi huylu kolesterol olarak adlandırılan yapının artmasına yardımcı olan crestor kolesterol ilacı, damar tıkanıklığını önlemektedir. Kanda bulunan ve dhl denen bu Lipoproteinler, damar duvarlarında biriken kolesterolün ayrılarak taşınmasını sağlarlar. Yani kolesterol birikmesinin tıkadığı damarı açma işine yarayan bu iyi huylu kolesterol yapıları, crestor kolesterol ilacı ile sayıca fazla hale gelir.
  Crestor kolesterol ilacı sağladığı bu fayda ile damar açıcı etki sağlayan hld yani iyi huylu kolesterolün artarken, ldl yani kötü huylu kolesterolün azalmasını sağlamaktadır. Crestor kolesterol ilacı birçok kolesterol hastasının yüksek kolesterol probleminin çözülmesine yardımcı olmuş bir ilaçtır. Ancak crestor kolesterol ilacı ancak bir hekim reçetesi ile kullanılabilir. Aksi takdirde crestor kolesterol ilacı kullanımı ile kolesterol sorunu çözülmek istenirken, daha ciddi rahatsızlıklara yakalanma ihtimali artış gösterebilir.
  Kolesterol ilaçları isimleri ile ilgili bilgi edinerek eczanelere başvurulmamasını belirten hekimler, bu tür bilinçsiz şekilde kullanılan kolesterol ilaçlarının yan etkileri nedeni ile insanları uyarmaktadır. Kolesterol hapının zararları aslında tamamen yanlış kullanımdan kaynaklanan bir sorundur. Kolesterolü düşürmek için hekim muayenesi olmadan bilinçsizce kullanılan kolesterol hapının zararları da bizzat birey tarafından yapılan yanlışlıktan kaynaklanmaktadır. Total kolesterol ya da ldl kolesterol yüksekliği nedeni ile çevresindekilerin kullandığı kolesterol ilaçları nelerdir öğrenerek, kendi başına ilaç alınmaması gerekir. Kolesterol hastalığı damarlar ile ilgili olduğundan ve damarlarda tüm vücudu kapsadığından, yanlış kolesterol ilacı kullanımı vücudun çok farklı yerlerinin olumsuz etki altında kalmasına neden olabilir.