Kolesterol nedir neden yükselir ve nasıl korunulur?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 29 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kolesterol neden yükselir? Kolesterol nedir hakkında bilgi


  Kolesterol, hayvansal hücrelerin zarlarında bulunan bir çeşit lipittir ve hormon, D vitamini sindirim salgıları gibi maddelerin sentezinde rol oynar. Kanda bulunan düşük seviyedeki kolesterol ile bu işlevler gerçekleştirilebilir. Fakat kandaki kolesterol çok yükselirse damar sertliğine ve damar tıkanıklıklarına sebep olur.

  Aslında kanda iki tip kolesterol vardır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL (yüksek yoğunluklu kolesterol), fazla kolesterolün karaciğere taşınmasında ve vücuttan uzaklaştırılmasında rol oynar. Bu nedenle vücutta miktarının yüksek olması sağlık açısından iyidir. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL (düşük yoğunluklu kolesterol) ise karaciğerden kolesterolü vücudun çeşitli bölgelerine taşır. Bu sırada kolesterolün damar içinde birikimine, yani damar sertliği ve daralmasına sebep olur. Kandaki LDL seviyesinin yüksek olması kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebeplerindendir.

  Beslenme şekli ile kolesterol seviyesi yakından ilişkilidir. LDL, yağlı ve soslu besinlerle beslenildiğinde artarken daha fazla lifli besinlerle beslenildiğinde azalır.