Koloni Nedir Sözlük Anlamı

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Nehir tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Koloni Ne Demek

  Koloni, zoolojide, örgütlenmiş topluluklar halinde birbirleriyle yakın ilişki içinde yaşayan türdeş canlılar grubu. Yakın ilişki içinde olma özelliğiyle, aynı türden bireylerin işbirliği ya da iş bölümü yapmaksızın bir araya gelerek ya da aynı yerde üreyerek oluşturdukları gruplaşmadan (agregasyon) ayrılır.
  Fizalya işlevsel olarak özelleşmiş küçük canlıların oluşturduğu bir kolonidir. Koloninin bazı üyeleri yüzmeye, öbürleri beslenme ya da üremeye uygun yapı ve biçimler kazanmıştır. Karıncalar ve anlar gibi toplu halde yaşayan böceklerin kolonileri genellikle işlevleri değişik kastlara ayrılır. Üreme işlevini ana karınca ya da ana arı üstlenir. İşçiler yuvanın temizlik, bakım ve onarımıyla, yiyecek toplama ve larvaların beslenmesinden sorumludur. Bazı kolonilerde koruma işlevini üstlenen ayn bir kast (askerler) oluşmuştur. Aynı koloninin üyeleri birbirlerini feromon denen özel bir koku yardımıyla tanır.
  Birçok kuş türü, geçici üreme kolonileri oluşturur. Aralarında artık soyu tükenmiş olan göçmen güvercinin de bulunduğu bazı kuş türlerinde üreme etkinliğinin uyarılabilmesi için çevrede aynı türden birçok bireyin bulunması gerekir. Martılar gibi bazı kuş- larsa, hem üreme ortamlannın darlığı nedeniyle, hem de yuvalarını düşmanlarından güç birliği yaparak koruma amacıyla koloniler halinde ürerler. Birbirlerine yakın yaşamakla birlikte bireysel bölgeleri ayrı olan ve aralarında işbirliği bulunmayan memelilerin oluşturduğu topluluğa da bazen koloni adı verilir.