Kömür Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kömür Nasıl Oluşur

  Kömür bataklık bitkilerinin çürümesi ve toprağın altına doğru inmesiyle oluşur. Bu bitkiler toprağın altında gerekli ısı ve nem ortamını yakaladıktan sonra iyice çürür ve asidik bir yapı haline dönüşür. Organik maddelerin bitkiyi iyice çürütmesi ve bitkinin bataklık içinde tamamen kaybolması sonucu kömür oluşur.
  En kalın kömür damarları deltalardadır. Göl kıyılarında da kaliteli kömürler bulmak mümkündür. Bu alanlar çürümüş bitkilerin yoğun olarak bulunduğu bölgeler olduğu için kömür bakımından da zengindir. Lagünlerde ise ince kömür damarları bulunmaktadır. Diğer bir kömür havzası da akarsu yataklarıdır. Akarsuların yatak büyüklüklerine göre kömür rezervlerinin bulunma sıklığı da değişir.
  Kömür yataklarının olduğu yerlerde pek çok bitki fosiline rastlamak mümkündür. Eğrelti otları ve at kuyruğu gibi fosiller hep buralarda bulunmuştur. Kömürün yoğunluk, sertlik-parlaklık, gözeneklilik gibi kriterleri birbirinden farklılık gösterir. Kömürün yanında civa, titan, manganez gibi az miktarda diğer cevherler de bulunabilir.
  Türkiye’nin kömür açısından en zengin rezervleri Kütahya ve Zonguldak’ta bulunmaktadır. Kömürün kalitesine göre kullanım alanları da değişiklik gösterir. Linyit kömürü genellikle evlerde ısınma amacıyla, kok kömürü mangal ve ateş yakmak için, taş kömürü ise sanayide elektrik üretmek veya demir-çelik yapımında kullanılmaktadır.