Konkordans Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 12 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Konkordans

  Konkordans, Çeşitli şehirlerde birçok sayıda şubeleri olan bankaların birbirleri arasında borç alacak kayıtlarını karşılaştırmaları tasfiye etmeleridir. Diğer bir adı da mutabakattır.

  Jeolojide ise, birbirleriyle uyumlu yapılar için kullanılır ve göz ile görülebilen göz alıcıkonkordans tabakaları için kullanılır.

  Amerika'daki kalyonların sedimanter kayaçlar topluluğu tabakalarının birbirine paralel şekilde eksiksiz olmasına konkordans denir. oluşan bu tabakalara da konkordans tabakalar denir. Kalyonlardaki gibi durumlar sakin ortamlarda oluşan olgulardır. Eğer ki hareketli bir ortama sahip ise yer istenilen paralellik ve eksiksiz bir şekil oluşmaz. buda konkordansınoluşmamasını sağlar.

  İki tür konkordans oluşumu vardır.
  • Uyumlu temas: kesintisiz biriktirme ile olur. uyumlu tabakalarda kendi içerisinde ani temas ve geçişli temas olarak ikiye ayrılır.
  • Uyumsuz temas: Aşınma dönemi olan ve birikimi olmayan demektir. bu duruma dikordans denir ve dört tipte bulunur.
  Bunlar;
  • Açısal uyumsuzluk,
  • Paraconformity,
  • Konkordanslı uyumsuzluk,
  • Uygunsuzluk, uymama durumudur.

  Paraconformity, erozyon döneminde katmanları keserek ortaya çıkar ve bu durumda erozyon yüzeyi olarak adlandırılır.

  Konkordansın bir diğer kullanım anlamı da İsviçre'de kurulan bir sistemin adıdır. Bu sistem İsviçre'de hükümetin yapısını tanımlama da kullanılır. Yarı doğru ile demokrasiyle yönetilen ülkenin dört siyasi partisinin devlet başkanlığı, başbakanlık ve hükümet görevlerini yerine getirmekle mükellef Federal konseyde üye bulundurması için kullanılır. Ülkede sistem sihirli formül olarak da adlandırılır. Fakat bu sistemin eş toplumlaştırmacılıkla karıştırılmaması gerekir.