Kontaminasyon Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Kontaminasyon

  Kontaminasyon, Kontaminasyon ingilizce bir kelimedir ve Contamination şeklinde yazılır. Türkçe de karşılığı olmadığı için Kontaminasyon olarak dilimize geçmiştir. Kontaminasyon pek çok farklı bilimde değişik anlamlar taşıyabilir.

  Kontaminasyon kelimesinin kimyada ki anlamı nedir?

  Genel olarak kimya da tek bir bileşen anlamını taşır; lakin kimyanın bazı özelleşmiş dallarında kimyasal karışım veya hücresel materyal seviyesine karşılık gelir. Bütün kimyasallar belli bir ölçüde kontaminasyona uğramıştır. Şayet kontaminasyona uğramış bir karışım diğerlerine karışırsa bu durum da ek bir reaksiyona uğrar. Bu reaksiyon yararlı bir reaksiyon olabilir. Yararlı olduğu zaman kontaminasyona uğramış karışım katalizör yada reaktör anlamı kazanır. Yararlı olmadığı durumlar nadir de olsa yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ise, kullanılacağı alana göre zehir, toksit, kirlilik gibi manalar kazanır.

  Çevresel Kimyada kontaminasyonun Anlamı Nedir?

  Kontaminasyon kelimesi çevresel kimyada kirlilik kelimesine karşılık gelir. Temiz ve son derece hijyenik bir ortama veya dokuya, kirli olan diğer bir ortamdan kirliliğin taşınması sonucu oluşur. Kısacası kirliğinin yayılması için bir taşıyıcıya ihtiyaç vardır. Bu taşıyıcı işini en fazla yapan insanlardır. Daha sonra kuşlar ve diğer hayvanlardır. İnsanlar ve hayvanların taşıyıcılığı çoğu zaman salgın hastalıklarda kendini gösterir.

  Kontaminasyonun insanlarda dağılma alanı ve yeri nasıldır?

  İnsan doğada en fazla kontaminasyona neden olan varlıktır. İnsanlar da en fazla kontaminasyonun görüldüğü yer dışkısı ve tükürüğü dür. Daha sonra ellerde ve parmak uçlarında bulunmaktadır. Kol ve ayaklarda ise diğerlerine göre çok düşük sayılabilen 100 ile 5000 arasında değişen oranda kontaminasyon görülmektedir.

  Kontaminasyonun yayılmasını önlemenin en önemli yolu bilinen hijyen kurallarına uymak konusunda çok dikkatli olmaktır. İnsanlarda kontaminasyonun yayılmasına en çok neden olan ellerdir ve bu nedenle el temizliğine dikkat edilmelidir. Sık sık elleri yıkamak kontaminasyonun neden olacağı hastalıklara karşı koruyucu olacaktır.