Konuşma Adabı Nasıl Olur

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Konuşma Adabı Nasıl Olmalıdır

  Konuşmak bizleri diğer canlılardan ayıran bir özelliktir. konuşmak kişiyi gösteren ve onun fikrini gösteren bir nevi ayna gibidir.
  Bizleri biz yapan bir nevi dilimizdir. dinimiz olan islam dilimize sahip çıkmamızı ve pek çok ikazlarda bulunmuştur.


  konuşuğumuz ilk şeyin Allaha hamd olmalıdır böylece başlanılmayan her bir iş bereketsiz olur. Duygu ve düşüncelerimizin çoğunu dil ile yaprız buda bizler için en güzel bir nimettir.
  Dil bizleri başarılı kılar tam tersine başarısızda kılabilir.bazen kanuşmamak en güzel şeydir.  Bağırma veya çağırmak yüksek sesle konuşmamak gerekir. karşısında sağır varmış gibi konuşulmamalı veya kavga eder gibi yüksek bir ses ile konuşulmamalı konuşulması asla doğru değildir.


  kişi karşısındakine birz nazik ve kibar bir uslup takınması gereklidir.

  hatırlayalımki Lokman as bir öğüdünde: "Oğulcuğum yürüyüşünde tabii ol ,sesinide alçalt.şunu unutma seslerin en çirkini merkebindir." demiştir.

  yada bir başka ayeti htırlayalım Allah cc Hz Musa ve kardeşi Harun u Firavuna gönderirken dahi kendilerine onu yumuşak bir sözle uyarmalarını istemiştir.


  karşımızdaki kim olursa olsun kafir de olsa asla yüksek sesle konuşulmamalı ve çağırılmamalıdır unutmayalımki karşınızdaki bir insandır böyle yaparak belki gönüllerini çoktan feth etmiş olacaksınız.