Köpekler neden kusar

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Köpek neden kusar

  Köpeklerde kusma sıkça rastlanan bir durumdur. Eğer köpekte kusma kronik ise, köpek tedavi edilmelidir. Bir başka deyişle, köpek günde 3-4 kez kusuyorsa, derhal veterinere götürülmelidir.

  Eğer kusmuk köpüklü ya da kanlı ise veya köpükte ağır koku varsa ve köpek yorgun düşüp kesik kesik soluk alıyorsa ya da köpeğin ateşi çıkıyorsa, köpek veterinere götürülmelidir.

  Köpeklerde kusmanın birçok belirtisi vardır. Örneğin; köpek sürekli ağzını yalıyorsa, bu kusmanın bir işaretidir. Bunun yanı sıra eğer köpeğin karın kaslarında kasılma varsa kusma meydana gelebilir.

  Köpeklerde kusmanın meydana gelmesinin belli başlı nedenleri vardır. Örneğin; köpek aşırı ya da hızlı yemek yerse kusabilir. Anksiyete de kusmanın nedenlerindendir.

  Distemper, parvovirus gibi bulaşıcı hastalıklar ve intestinal ve karın kanseri de kusmaya sebep olabilir. Böbrek yetmezliği, pankreatit, abdominal boşluk enfeksiyonları, karın zarı iltihabı, şeker hastalığı, Addison hastalığı, parazit enfestasyonu, karaciğer hastalıkları, inlamatuvar bağırsak hastalığı gibi rahatsızlıklar da kusma oluşumunun diğer nedenleri arasındadır.