Kostik Nedir Zararları Nelerdir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Demir tarafından 25 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Kostik Nedir kısaca

  Beyaz renkli nem çekici kuvvetli bir baz olan sud kostik ya da sodyum hidroksit olarak ta bilinen bu maddenin % 48 lik çözelti formudur.
  Düşük pH özellikteki atık sularda iyi bir pH yükseltici olarak görev görür. % 48 lik çözeltisi halinde stoklarımızda mevcuttur.
  Atık su arıtma tesislerinde pH yükseltici olarak görev görür. Su ile tepkimesinde ısı açığa çıkarır.
  Atık su arıtma tesislerinde pH yükseltici olarak kullanılan kirece oranla zaman zaman da olsa dozaj pompalarında tıkanmalara neden olmaz. Bu nedenle kullanımı avantajlıdır.
  İşlem sırasında koruyucu eldiven ve gözlük kullanımı aşındırıcı olan kostiğin zararlarını en aza indirir.


  Kostik ya da sud kostik sodyum hidroksit isimli dünyanın en kuvvetli bazının ticari adıdır. Genel olarak borsasında sıvı olarak satılır ama katı imiş gibi fiyatlandırılır. Örneklemek gerekirse, genel olarak kostik %46 sı sodyum hidroksit, geri kalanı su şeklinde piyasaya sürülür ancak fiyatlandırılırken tl/kuru ton olarak fiyatlandırılır yani %100 ü katı madde miktarına göre fiyat alır. 100 tl/drymton olan üründen 30 ton alırsanız aslında aldıgınız mal % 46 oranında kostik içerir ve sizde buna göre para ödersiniz.yani maaliyetiniz düşer ancak sevkiyat sırasında aslında yarısı aldıgınız ürün yarısı da su oldugu için nakliye de dez avantaj yaşarsınız.
  bu ürün sulu konsantrasyonları hazırlanarak da kullanılabilirken, degişik formlara dönüştürülerek (örn. payet kostik) kimyasal reaksiyonlarda da kullanılabilir.
  Genel olarak endüstriyel temizlik amacı ile kullanılır. güçlü bir dezenfektandır. Ayrıca tekstil, zeytincilik, döküm, metal işleme, sabun, deterjan gibi sektörlerde imalat aşamalarında da kullanılır. yüksek derecede koroziftir. tenle teması halinde bol su ile yıkanmalıdır ancak; su ile tepkime verir ve yüksek oranda ısı açığa çıkar. Eğer tene temas eden kostik miktarı çok fazla ise; asit borik solüsyonu ile yıkama önerilir.