Kötü Yol Kitabı Konusu

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Orhan Kemal Kötü Yol Kitabı Konusu

  Kötü Yol Kitap Özeti


  Kötü Yol Özeti: Roman,çağdaş hayatın Anadoluda yaşayan genç kızlara nasıl, ne ölçüde yansıdığını, erkek egemen Anadolu kültüründe genç kızların, kadınların çağın ilerici önermelerine karşın nasıl edilgin bırakıldığını yalın, açık bir dille anlatıyor.Macera ve polisiye öğelerle renklenen hikaye alt metninde tüm Orhan Kemal yapıtlarının karakteristik yapısı gereği bir toplumsal eleştiriyi, bu kez kadınların çağdaşlaşma sürecindeki yalnızlığını tartışıyor.

  Roman ilk başlarda hikayenin başkahramanı olan İhsan’ın yaşadığı Anadolunun bir köyünde geçiyor.İhsan burada bir şantiyede çalışıyor.Patronu bir iş için İhsan’ı Anadolunun bir başka köşesinde görevlendiriyor.Bunu fırsat bilen kız kardeşi Nuran İhsan’ın arkadaşı Reşat’la İstanbul’a kaçar. Dolapdere civarında bir pansiyonda kalırlar.Daha sonra Nuran film artisti olmak için Beyoğlu Yeşilçam sokakları civarında yatıp kalkar.

  [​IMG]

  Kardeşinin kaçtığını öğrenen İhsan’da işini bırakıp trenle İstanbul’a gelir.
  Şişli civarlarında taksicilik yapmaya başlar. Bir gün Beyoğlu’nda bir barın önünde kardeşi Nuran’la Reşat’a rastlar.Ve Reşat’ı dövüp kardeşini yanına alır.Daha sonra İhsan’ın İstanbul’da tanıştığı ve beğendiği Nermin hanım ve Nermin hanımın annesi ile birlikte İstanbuldan ayrılarak hep hayal ettikleri kırmızı kiremitli dağevin de yaşamak üzere yola koyulurlar.