Kozmetik Ürünlerdeki Kimyasal Tehlikeler

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 16 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çoğunlukla hiç düşünmeden alıp kullandığımız bir rujda bile toplam 28 kimyasal vardır. Kimyasalları deri yolu ile almak yutmaktan bile daha çok tehlikelidir çünkü sindirim sisteminde yakılabilir fakat deriden direkt olarak dolaşıma karışırlar.

  Bazı zararlı kimyasallar :

  Alpha-Hydroxy Acids (AHA): Cilt Toniği, nemlendirici ve maske gibi ürünlerde bulunmaktadır. Ölü deriyi soyar ancak uygulama sonrası deri güneş ışığına %50 daha fazla hassasiyet göstermeye başlar. Ayrıca deri kanseri riskini arttırır ve derinin yaşlanmasını hızlandırır.

  Propylene Glycol (PEG): Ruj, güneş kremleri ve banyo malzemelerinde kullanılır.Ürünlerin kurumasını önlemek için kullanılır.Deri ve gözü tahriş eder.Sinir sisteminde bozukluklara yol açar,karaciğer ve böbrek üzerinde de zararları vardır.

  Sodium Lauryl Sulfate (SLS): Diş macunları, şampuanlar ve losyonlar da bulunur. Beyine, kalbe ve karaciğere kolaylıkla karışır bağışıklık sisteminde sorunlar yaratır. Deride ise döküntülere ve alerjik reaksiyonlara yol açar.

  Parabenler: En fazla endişe duyulması gereken kimyasaldır. Raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılır. Neredeyse bütün makyaj temizleyicilerde bulunur. Göğüs kanseri riskini arttırır, erkek üreme fonksiyonlarında da olumsuz etkileri vardır.