Kristof Kolomb'un Gerçekleştirdiği Seyahatler

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Yavuz tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kristof Kolombun Gerçekleştirdiği Keşifler Seyahatler

  Kristof Kolomb 1451 tarihinde İtalyanın Cenova kentinde tahmini olarak Ağustos yada Ekim ayında doğmuştur. Doğumu ve gençlik yılları hakkında tafsilatlı bilgi bulumamaktadır. Gençlik yıllarında haritacılık ile ilgili işlerde çalıştığı bilinmektedir. Yazılarından birinde Kristof Kolomb 12 yaşında denize açıldığını söylemektedir. Kristof Kolomb dokumacılık ile uğraşan fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

  Kristof Kolomb dünyanın düz bir zeminde kurulu olduğu teorisinin hakim olduğu Avrupa döneminde yaşamıştır. Fakat kendisi dünyanın yuvarlak olduğu inancını taşıyordu. Doğu Akdenize yapmış olduğu seyehatler sırasında deniz ticareti hakkında fikir sahibi olmuştu. Avrupadan başlayarak deniz yolu ile hindistana ulaşmayı planlıyordu. Bunun için maddi desteğe ihtiyacı vardı. O dönem için Kristof Kolomb İtalya krallığı başta olmak üzere İspanya, İngiltere ve Fransa krallıklarından kendisine sponsor olmalarını istemişti. Fakat olumlu yanıt sadece İspanyadan aylar sonra gelmişti.

  Kristof Kolomb İspanya krallığının desteği ile seyehatini 1942 yılının Ağustos ayında başladı. Yolculuk zorlu ve uzun sürmüştü. Çoğunluğunu mahkumların oluşturduğu tayfalar huzursuzluk çıkarmaya başladılar. Kristof Kolomb onları yatıştırmak için gitti mesafeyi fazla göstermeye çalışıyordu. Aylar sonra 12 Ekim de Bahamalarda ki San Salvador adalarına ulaştı. Ticaret ve altın peşinde olan Kolomb, Küba ve Haiti'yi keşfetti. Hindistan'a iyice yaklaştığını sandığı için, keşfedilen yerlere Hint adaları adı verildi. Gemilerinden birisi olan Santa Maria battı. Bu gemide bulunan mürettebatın bir sonraki seferi beklemeleri kararlaştırıldı. 16 Ocak 1493'te dönüş yolculuğu başladı. Beraberinde papağanları, altın, silah ve tutsak aldığı yerlileri de götürdü. Dönüşü ile birlikte bir anda şöhreti arttı.

  Kristof Kolomb bu başarılı seyehati neticesinde daha önce bulamadığı desteği bundan sonra buldu. Çok daha büyük bir hazırlık için gerekli yardımı gördü. Çok sayıdaki gemi ve mürettebatla 17 gemi ve 1200'den fazla mürettebat ile 25 Eylül 1493'te tekrar yola çıktı. Önce Dominik'e ulaşıldı. Akabinde Antil Adaları dolaşıldı. Daha önce arkadaşlarını bıraktıkları yere vardıklarında, söz konusu kişilerin kötü davranışlarından ötürü yerliler tarafından kovulduklarını gördüler. Onlar da yerlilere çok kötü davrandılar. Bu keşiflerle birlikte koloniler kurarak yerleşmeye başlayan Batılıların yerli halka karşı yaptıkları zulüm had safhaya ulaştı. 250 bin olan yerli nüfus birkaç yıl sonra 60 bin, 60-70 yıl sonra da 500 kişinin altına düştü. Kardeşi Bartolomeo'yu yerine bırakarak 1496 yılında İspanya'ya geri döndü.

  Ünlü denizci Kolomb, 30 Mayıs 1498'de üçüncü yolculuğuna çıktı. Bu kez daha da güneye doğru ilerleyerek Venezüella yakınlarında bulunan Trinidad adasını keşfetti. Akabinde Orinoko Irmağının ağzına gelerek Güney Amerika kıyılarına ulaştı. Kristof Kolomb 1492 yılı sonlarında Küba'ya vardıktan sonra gördüğü manzara karşısında; "bir çift gözün izleyebileceği en güzel yer" sözleri kullandı. Ancak, nerede olduğunu tam olarak bilemiyor ve dolayısıyla ismini söyleyemiyordu. Hala Hindistan'a vardığını sanıyordu.

  Kristof Kolomb, 3 Nisan 1502 tarihinde dördüncü ve son kez yola çıktı. Hindistan'a daha kısa yoldan ulaşmak ve yeni bir yol bulmak için Orta Amerika sahillerini dolaştı. Ancak, Panama'dan Pasifik Okyanusunu keşfedemedi. Jamaika'da gemisi karaya oturdu. 1504 yılında amacına ulaşamayarak hayal kırıklığı içinde İspanya'ya geri döndü. Döndüğünde başarısızlığı yüzünden ilgi görmedi. 20 Mayıs 1506 tarihinde İspanyada hayatını kaybetmiştir. Ünlü denizcinin sonu buluşları açısından sönük olmuştur. Amerika kıtası daha önce Vikingler bulmuş olsada neyi bulduklarını bilmedikleri için rasmi olarak kayıt altına alınmamıştır. Kolombun keşfinden sonra vikinlerin izlerine rastlanmıştır. Kristof Kolomb daha çok Avrupadan Amerika kıtasına göçün önünü açmıştır.
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 1 Kasım 2012
 2. Cevap: Kristof Kolomb'un Gerçekleştirdiği Seyahatler

  kristof kolombun bir de kardeşi var seyahatlere katıldığı söyleniyor hakkında biraz bilgi verirmisiniz?
   
 3. sparrow

  sparrow

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  36
  Cevap: Kristof Kolomb'un Gerçekleştirdiği Seyahatler

  kristof kolomb ikinci seyahatine kardeşi Bartolomeo da beraber götürmüştü. Avrupaya dönerken yerine tayin etti. Fakat kardeşi yerlilere çok kötü davranıyordu. Bu sebeptende İspanya kırallığı tarafından tutuklanarak avrupaya götürülmüşütür.
   
 4. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: Kristof Kolomb'un Gerçekleştirdiği Seyahatler

  İspanya valisi Kolomb ve kardeşini beraber tutuklamıştır. Kolomb kırallıktan daha sonra seyahat için tekrar izin almıştır.