Küf Nedir? Türleri Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Küfler

  Küfler, Küfler, günlük yaşantımızda sık sık karşılaştığımız, sürekli şikayet ettiğimiz bir mantar türüdür, mantar denince doğadaki şapkalı mantarlar yada evlerimizde pişirip yediğimiz kültür mantarları aklımıza gelir, fakat küflenme de bir çeşit mantar türüdür. Küflenmenin o çirkin görüntüsü ise küf mantarının kendine besin ararken bazı maddeleri ayrıştırmasından meydana gelir, küfler yiyeceklerimizin dışında bazı betonarme binaların üzerinde de oluşmaktadır. Küfler, nemli, karanlık ve sıcak ortamlarda daha çok ürerler, her küfün daha çok sevdiği ve ürediği mevsimleri vardır, fakat bir çoğu ilkbahar ve yaz aylarında daha çok üreme gösterirler.

  Evlerimizdeki Küfler;
  Küfler, üremek için nemli ortam ararlar bu nedenle evlerimizde nemli çamaşırlarda, çöp kovalarında, halılarda, havalandırılmayan yastık ve yorganlar da, bodrum veya tavan arası gibi yerlerde daha çok görülürler, küflenmeyi önlemek için bol bol evlerimizi havalandırmamız gerekmektedir. Son yıllarda evlerimizde yapılan saten boyalar, duvar kağıtları, dış cephe izolasyonu da evlerimizin hava almasını önlediği için, küflerin artmasının sebeplerindendir.

  Gıdalarımızdaki Küfler;
  Küfler, aynı zaman da bir çok gıdalarımızda da oluşur, uzun süre havasız kalan ekmeklerimizde, dolapta uzun süre bekleyen peynirlerde, kısacası tarihi geçmiş bütün gıdalarımızda küflenme ile karşılaşırız. Küflü gıdalar kesinlikle hiç bir şekilde tüketilmemelidir. Küflenmiş gıdaların bazıları alerjik reaksiyon gösterebilir, çünkü bazen küflü gıdalar bakteri de taşıyabilirler, böyle durumlarda doktora başvurup, öncelikle önlemini alıp, daha sonra en kısa zamanda alerji testi yaptırmalısınız.

  Doğadaki Küfler;
  Küfler, bazı çiçeklerde, ağaçlarda, bitkilerde de sıklıkla görülürler, aynı zamanda havada ve doğada da çok fazla bulunurlar, havadaki küfü kokusundan hemen anlarız, küflü yerlerde durmakta, zamanla solunumda daralmaya neden olacağı için böyle ortamlardan kaçınmamızda fayda vardır.

  Yararlı Küfler;
  Küflerin içinde, faydalı olan küf türü de, çeşitli peynirlerin yapımında kullanılmaktadır, bunlar; rokfor, stilton, blue ve gorgonzola ismi verilen peynir çeşitlerinde bulunur, bunları tüketmenin sağlığımıza hiç bir zararı yoktur.

  Kısacası küf mantarları, yani küfler çevrelerinde bulunan hemen hemen her şeyi kendilerine besin sağlamak için kullanırlar, bu nedenden dolayı küf mantarları hayatımızın her yerinde her anında karşımıza çıkabilecek canlı türleridir. Bunlardan, önlemlerimizi alarak zaman zaman kurtulmamız mümkün olabilir.