Küf Sağlığa Zararları

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Demir tarafından 19 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Küf Sağlığa Zararlımı

  Küflerin yalnızca bir kaç çeşidi insan vücudu için tehlikelidir, ancak yine de kısa ve uzun dönemde olmak üzere birtakım zarar verici etkiler görülebilir. Eğer bu tip bir probleminiz varsa bu yazı mutlaka ilginizi çekecektir. Hadi şimdi küflerin sebeplerinden ve onlarla nasıl başa çıkılacağından bahsedelim.

  Küflerin ortaya çıkma sebepleri: Küfün ortaya çıkması için öncelikle uygun ortamın oluşması gerekir. Doğru sıcaklık, doğru nem, uygun oksijen miktarı ve bakterilerin küf oluşturabilmeleri için var olmaları gerekir. Özellikle odun, kumaş ve kağıtlarda bulunan bakteriler, uygun sıcaklık ve nemle birleştiğinde küf oluşmasına neden olurlar. Küfler genellikle bodrum, banyo veya mutfak gibi kapalı alanlarda oda sıcaklığında, rutubetli ve ılık sıcaklıklarda ortaya çıkarlar. Açık alanlarda da ortaya çıkabilirler. Ancak belirli sıcaklıkların üzerinde yaşayamazlar.

  Bazı küflerle temas sonucu kısa dönemde burun kanallarında, boğazda ya da gözlerde tahriş olma durumu ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak öksürmek, hapşırmak, kaşıntı gibi birtakım problemlerde görülebilir.

  Küfe karşı alerjisi olan kişiler için durum daha farklıdır. Bu kişiler için etkileri çok daha belirgindir ve astım gibi daha ağır sağlık sorunlarına sebep olabilirler.

  Küflerin sinir dokularına zarar verdiği de görülmüş bir etkidir. Bu tip bir durum görmede hassasiyet ve zayıf sinirsel fonksiyonlara yol açarlar.

  Peki, ama yukarıda olumsuz özelliklerini saydığımız küflerin etkileri nasıl ortadan kaldırılır? Aslında küfleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak evinizde oluşan küflerin büyümelerini ve yayılmalarını engelleyebilirsiniz.