Kulak Kanaması Nedenleri Nelerdir

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Nehir tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kulak Kanamasının Nedenleri

  Özellikle, çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu eriskinlere oranla daha kisa oldugundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina yol açabilir. Geniz eti problemi olan çocuklarda da östaki borusu kolaylikla fonksiyon disi kalabileceginden sık tekrarlayan orta kulak iltihaplari görülür.

  Akut kulak iltihabı (otitis media) dört temel şekilde olur:
  Seröz otitis media (sulu kulak iltihab)
  Akıntılı otitis media
  Akut pürülan otitis media (akut cerehatlı kulak iltihabı)
  Sekretuar otitis media (salgılı kulak ilthabı)

  Bu üçüncü türde orta kulak cerahatla dolar ve cerehatın basıncı kulak zarını patlatabilir. Neticede kan ve cerahat akar. Akut cerahatli kulak iltihabı en çok çocukları etkiler. Enfeksiyon virütik de olabilir. Bakteriden de kaynaklanabilir.

  Delinen Kulak Zarı:
  * Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de, çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanırlar. İyileşmeleri esnasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır. Kendi kendine kapanmayan zar deliklerinde operasyon gerekebilir.

  * Kulak zarindaki delinmeler vücut tarafindan hizla tamir edilir. Ancak kulak zarinin tek görevi isitme ile ilgili olmayip dis ortamdan kulagi koruyan, mikroplarin, suyun ve tozun orta kulaga girmesini engelleyen bir bariyer görevi de vardir. Delik kulak zarindan içeriye giren su nedeniyle orta kulakta mikroplarin üremesi son derece kolaydir. Siklikla iyi tedavi edilmemis ve iyi korunmayan kulak zari deliklerinde hastaliga orta kulakta iltihap ve buna bagli kronik degisiklikler, isitme kaybi, bas dönmesi eslik edebilir.

  Benim anladığım kadarıyla kulakta biriken cerahat kulak zarını patlatmış vs bu durum birçok yerde okuduğuma göre bu aşamadaki bir enfeksiyon için normalmiş hatta bazen doktor tarafından bile zara kesi atılarak yapılabiliyormuş yani senin bir suçun yok bu durumda kendini suçlama. Antibiyotiklerinize aksatmadan devam edin, kulağına ılıtılmış bir bez yada ılık su torbası koyabilirsin iyi gelir. Kulak zarının delinmesi ile birlikte orta kulaktaki basınç azaldığı için ağrısı da azalmıştır ve büyük ihtimalle Çağan şimdi daha rahattır. Kulağına su kaçmamasına dikkat et, havuz deniz vs sokma bir müddet. Çok geçmiş olsun tekrardan, acil şifalar.

  Bir de aklıma gelmişken, çocukların hatta kendinizin bile kulağını temizlerken kulak çöpünü kesinlikle kulak deliğine sokmayın. Sadece kulağın dış kısmındakı kıvrımları silmek kulak temizliği için yeterlidir.