Kulak Zarının Delinmesi ve Tedavisi

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 9 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kulak Zarı Delinmesi Tedavisi

  Kulak zarı yırtılmasının belirtileri ve tedavisi nasıldır?

  Çok fazla gürültüye maruz kalınca kulaklarımın zarı patladı deriz. Mecaz anlamı bir yana kulak zarı gerçekten de patlayan, daha doğrusu delinebilen bir yapıda. Kulak zarı delinmesi, kulak zarının ortasında bir boşluk açılması olarak tarif edilebilir. Sonuçları ise çok tehlikeli; duyma kaybı ve orta kulağın enfeksiyonlara açık hale gelmesi..Tedavi edilmezse delik bir kula zarı 2 - 3 hafta içerisinde kendi kendini tamir eder. Bazense duyma kaybının düzelmesi için bazı prosedürlere ihtiyaç duyulur. Ya da kulak zarının cerrahi olarak dikilmesi gerekebilir.

  Kulak zarının delindiğini nasıl anlarız?
  [​IMG]

  Kulak zarı delinmesinin birkaç belirtisi var:

  - Aniden duran ciddi kulak ağrısı

  - Kulağın içinden berrak, pas renkli ya da kanlı bir sıvı akması

  - Duyma kaybı

  - Kulak çınlaması

  - Vertigo

  -Vertigo sonucu mide bulantısı veya kusma

  Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir uzman doktora görünmeniz gerekir. Çünkü orta kulağınız ve iç kulağınız çok hassas ve karmaşık bir mekanizma. Bu yüzden yaralanmalara da enfeksiyonlara da çok açık. Kulağınızı ve duyma duyunuzu kurtarmak için uygun ve hızlı tedavinin uygulanması çok önemli.

  Kulak zarı delinmesi neden olur?

  Kulağa giren yabancı maddeler
  Kulağa giren yabancı madde herhangi bir şey olabilir. Ama çoğunlukla kulak temizleme çubuğunun çok derine itilmesi sonucu oluşan olaylarla karşılaşılıyor.

  Aşırı miktarda sese maruz kalırsanız kulak zarınız delinebilir. Örneğin bir patlama ya da çok yakınınızda silah sesi patlaması gibi.

  Özellikle kafatasının zarar görmesi gibi ciddi travmalarda kulak zarı zarar görebilir.

  Orta kulağın içinde iltihap dolu bir sıvının birikmesi orta kulak iltihabına neden oluyor. Bu sıvı çok baskı yaparsa kulak zarı delinmesine neden olabilir.

  Barotravma, Basınç travması olarak da bilinir. Kulağınızda aşırı hava basıncı oluşursa kulak zarı delinmesine neden olabilir. Bu özellikle uçak seyahatleri sırasında oluşabilir. Onun dışında dalış yapanlarda ya da otomobilin hava yastığı yüzünden basınca maruz kalanlarda da görülebilir.

  Kulak zarı delinmesi tedavisi

  Delinen bir kulak zarı normal şartlar altında birkaç hafta içinde kendini yeniler. Ama bazı durumlarda doktor müdahalesi gerekli olur.

  Kulak zarı yaması
  Eğer kulak zarınız kendi kendini tamir edemediyse doktorunuz kulak zarınızdaki boşluğa onun benzeri bir maddeyle yama yapacaktır. Bu bir kezden daha fazla uygulanır. Kulak zarındaki delik kapanana kadar devam edilir.

  Kulak Zarı Ameliyatı
  Kulak zarı yaması işe yaramadıysa doktorunuz daha etkili bir yöntem olan kulak zarı dikimi ameliyatını uygun görebilir. Kendi dokunuzdan alınan parçayla delik alan kapatılır. Bu ameliyat sonrasında rahatlıkla aynı gün evinize gidebilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Kasım 2012