Kültür Mantarı Nerelerde Yetiştirilir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 11 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kültür Mantarı Nerelerde Yetiştirilebilir

  Mantar ısı ve nem ölçüsü kontrol altında tutulabilen , havalandırılması pratik , güneş ışığı almayan yerlerde yetiştirilebilirler .
  Mantar Yetiştirmek İçin Uygun Yerler ; Mağaralar , Soğuk Hava depoları , ışığa karşı yalıtılmış olan seralar , Işık almayan tünel ve galeriler , kümesler , depolar , ambarlar , bodrumlar ve çağdaş mantar işletmeleri mantar yapımı yapılabilen yerlerdir .
  Eğer mantar yetiştirmek için sıfırdan bir tesis kurulmayacak ise mevcut yer ve binanın seçiminde aşağıdaki özellikler göz önünde bulundurulmalıdır:

  Seçilen yer aydınlatma ayrıca havalandırma ile ortam nemlendirilmesi ve temizlik için su ve elektrik kullanımı bunun için benzer enerji kaynaklarının olduğu ve ulaşım problemi olmamalıdır .
  Yapılar nem ortamının sağlanması için ıslatmaya uygunluğu ve zararlıların yuvalanmaması gerektiği için tamamiyle betonarme olmalıdır .
  Yapılardaki çatlak , kırık , dökük yerler onarılmalı kapı ve pencereler straforla izole edilmelidir .
  Tavan yüksekliği asgari 2 , 50 metre olmalıdır .
  Tabanda atık suyun gideceği bir kanal olmalı , eğer yoksa suyun toplanıp alınacağı bir çukur açılmalıdır .
  Seçilecek ısı sisteminin bacalı veya bacasız olmasına bağımlı olarak baca sisteminin ve havalandırma içerisinde karşılıklı havalandırma vantilatörlerinin takılacağı deliklerin açılması gerekir .
  Mantar yetiştirme odasına girmeden bir önce ayakların dezenfekte edileceği , iş önlüğünün giyileceği , sürekli aydınlık gerek duyulduğunda kullanılabilecek bir ön oda oluşturmakta yarar vardır
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...