Kültür Turizminin Özellikleri Nelerdir Maddeler Halinde

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 8 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Kültür Turizminin Özellikleri Nelerdir

  * Bu tür geziler arz açısından nadir ürünlerdendir. Birçok gezgin açısından olmazsa olmaz turlardır. Terör olayları, savaş, çok ağır politik tavır almalar gibi bazı konular dışında daha istikrarlı bir talebe sahiptir.
  * Bu tür gezilere katılanların genellikle sosyal statüsü diğer turistlere göre daha yüksektir .
  * Kültür gezilerine katılan gezginler daha eğitimli ,diğer turistlere göre daha meraklı ,daha fazla ilgili ve özgür kişilikte olan , acelesi olmayan , gittiği yerde normalden fazla zaman ve para harcayabilen , kültürel ve sanatsal etkinliklere hassasiyeti daha yüksek olan , doğaya , çevreye , gidilen bölgenin kültürüne ve geleneklerine saygılı , yöre insanını tanımaya istekli , gruplar içerisinde seyahat edebilen kişilerdir .
  * Bilhassa Ülkemiz’de kültür turizminin alternatifiymiş buna benzer onun karşısına konan güneş – deniz – kum ( GDK ) turizmi ek olarak değişik niteliklere sahiptir . Sahil turizmi kültür turizminden farklı , onun alternatifi olmayan ancak dolaylı olarak onu da etkileyen bir turizm türüdür . Ancak bu ürün ek olarak bol yer alan bir turistik üründür . Bu ürün meşgul rekabet ile hele hele bir takım siyasi takıntılarla her gün kaybedilebilir . GDK turizminde pazar kaybetme riski çok yüksektir . GDK turizmi her gün vazgeçilebilecek , değiştirilebilecek bir destinasyonu içeren . GDK turizmi kırılgan bir üründür .
  * Kültür turizmi gelişmekte kalan sanal ortamdan ve küresel sermaye hareketlerinden GDK turizmine göre ek olarak az etkilenmektedir .
  * Kültür turizmi turistik gelirlerin ülkesel seviyede daha genişçe alanları yayılmasında , bölge halklarının bu gelirlerden genişçe oranda pay almasına ve bölgelerin kültür seviyelerinin yükselmesine yöneliktir .
  * Kültür turizmi çevreye , tarihsel ve kültürel mirasa oldukça duyarlıdır