Kur'an-ı Kerim mealinden zekat ile ilgili 2 ayet bulun

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Zekat ile ilgili ayetler

  Ku'an-ı Kerim'deki zekat ile ilgili ayetleri aşağıda okuyabilirsiniz.

  Sadakalar (zekâtlar) Allah'tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslâm'a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda çalışıp cihad edenlere, yolcuya mahsustur Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir (Tevbe, 60)

  Namaz kılın, zekat verin. Rükû edenlerle birlikte rükû edin. (Bakara, 43)

  İnsanların malları arasında çoğalması için verdiğiniz faiz, Allah nezdinde artmaz. Fakat Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekat böyle değildir. İşte onlar, sevaplarını kat kat arttıranların ta kendileridir. (Rum, 39)

  Namazı kılın, zekâtı verin, önceden kendiniz için yaptığınız her iyiliği Allah'ın katında bulacaksınız Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızı noksansız görür. (Bakara, 110)

  Allah şöyle dedi: "Rahmetim ise her şeyi kuşatmıştır. Rahmeti, Allah'tan korkanlara, zekatını veren ve ayetlerimize iman eden kimselere yazacağım". (Araf, 156)

  Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın Size verilse, gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı, hayır diye vermeye kalkışmayın Biliniz ki Allah zengindir, övgüye lâyıktır (Bakara, 267)

  Ey iman edenler! Kendisinde artık alış-veriş, dostluk ve kayırma bulunmayan gün (kıyamet) gelmeden önce, size verdiğimiz rızıktan hayır yolunda harcayın Gerçekleri inkâr edenler elbette zalimlerdir (Bakara, 254)
   
 2. Cevap: Kur'an-ı Kerim mealinden zekat ile ilgili 2 ayet bulun

  Cok uzun ayetler