Kur'an-ı Kerim'in açıklanmasında Hz. Muhammed'in rolü nedir?

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kur'an-ı Kerim'in anlaşılmasında ve açıklanmasında Hz. Muhammed'in rolü nedir?

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Kur’an-ı Kerim ayetlerini sözleri ve davranışlarıyla açıklamıştır. Örneğin; namaz, oruç, hac ve zekât gibi ibadetler Kur’an’da farz kılınmış ancak bunların nasıl yapılacağının ayrıntıları açıklanmamıştır.

  Müslümanlar, Kur'ân-ı Kerim'in ilk elden tefsirinin ve yorumunun ne olduğunu araştırmak veya tartışmak zorunda değildirler, çünkü bu yorum Hz. Peygamber'in sünneti olarak önlerinde apaçık durmaktadır.

  "Hz. Peygamber'den Kur'ân dışında sadır olan her türlü söz, fiil ve onay" şeklinde terim anlamıyla tanımlanan "sünnet" kelimesi sözlükte "yol açmak, yol yapmak" gibi anlamlara da sahiptir. Bu sözlük anlamı, aynı zamanda teknik anlamda Hz. Peygamber'in sünnetiyle de doğrudan alakalıdır. Çünkü Hz. Peygamber'in sünneti aynı zamanda O'nun müminler için açtığı yoldur. Bu yola bazen sırat-ı müstakim (doğru yol) adı da verilir. Nitekim Kur'ân-ı Kerim'de Hz. Peygamber insanları kendisine uymaya çağırırken şöyle nida etmektedir: "İşte bu, benim dosdoğru yolum. Artık ona uyun. Başka yollara uymayın. Yoksa o yollar sizi parça parça edip O'nun yolundan ayırır. İşte Allah size bunları sakınasınız diye emretti." (Enâm, 6/153).

  Hz. Peygamber'in yolu, yani sünnet, müminleri doğrudan cennete çıkaran en kestirme yoldur. Başkalarının da yolları vardır, ancak bu yollar müminleri umdukları yere çıkarmadığı gibi, birliklerinin de dağılmasına sebep olur. Bu yüzden Hz. Peygamber'in yolu, O'nun yetiştirdiği en büyük ilim hazinelerinden olan sahâbî Abdullah b. Mesud tarafından yine Kur'ân-ı Kerim'le ilişkisi kurularak ele alınmakta ve "gidilecek en güzel yol" şeklinde tanımlanmaktadır: "En güzel söz Allah'ın Kitabı, en güzel yol Muhammed'in (sav) yoludur" (Buhari, Edeb, 70).