Kuran okurken nelere dikkat etmek gerekir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Kuran okurken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

  Okunan kitap Allah’ın kelamı olduğu için kıraat esnasında son derece saygılı, ağırbaşlı ve ciddi olmalıdır. Bunlar kalbe ait ameller olmakla birlikte, kişide bu vakar ve edebi temin edecek veya kalbde bulunan bu saygının tezahürü diyebileceğimiz bazı davranışlar vardır. Bunlar:
  a- En saygılı oturuş şekli kıbleye müteveccih bir hâlde oturmaktır. Onun için Kur’ân okuyacak kimse de kıbleye yönelerek oturmalı ve Kur’ân’ı bu şekilde tilavet etmelidir.
  b- Kur’ân okuyan kimse huşu ve hudu içerisinde oturarak okumalıdır. Tekebbür alameti sayılabilecek bacak bacak üstüne atma gibi oturuşlardan uzak durmalıdır. Talebenin hocasının önünde oturması gibi hatta Âlemlerin Rabbi olan Allah’ı görüyor olma şuuru içinde bulunmalıdır. Allah ile konuşuyor gibi okumalıdır çünkü o kimse Allah’ı görmese de Allah onu görmektedir.
  c- Kur’ân okumanın en mükemmel şekli yukarıda ifade edilen hâlde okumaktır. Ancak saygı ve edep muhafaza edildikten sonra
  kişinin ayakta, yan yatarken veya yatağında Kur’ân okuması da câizdir. Nitekim Cenâb-ı Hakk Yüce Kitab’ında: ki Allah’ı gâh ayakta divan durarak, gâh oturarak, gâh yanları üzere zikrederler…” buyurmuştur. Âyet-i kerîmedeki sıralamadan da anlaşılacağı üzere ister nafile ister farz olsun namazda ayakta iken yapılan Kur’ân tilaveti en faziletli tilavettir. Sevap yönüyle daha sonra oturarak yapılan tilavet, sonra da yatarak eda edilen tilavet gelir.
  d- Güzel ve temiz elbiseler giyilmelidir. Hatta Kur’ân’a olan ta’zimden dolayı başı ve omuzları örten bir elbise giymek daha güzeldir. Ulemadan bazıları sarık ve cübbelerini giydikten sonra Kur’ân okumuşlardır.
  e- Güzel koku sürünmek ve imkân olduğu takdirde Kur’ân okunacak yeri de en güzel kokularla tütsülemek Kur’ân okumanın edepleri arasındadır.
  f- Kur’ân okuyan kimsenin azalarının sükûnet üzere durması ve kıraatin ciddiyetini zedeleyecek davranışlardan uzak bulunması
  da kıraatin âdâbındandır.
  g- Bir de esnemesi gelen kimse, Kur’ân okumayı kesmeli ve esnemesi kesilince devam etmelidir çünkü esnemek şeytandandır.
  h- Kur’ân okuyan kimse onu göğsüne yakın tutmalı veya önündeki yüksekçe bir şeyin üzerine koymalıdır.
  ı- Kıraat esnasında laubali davranışlardan kaçınmalı, gülmemeli ve gerekmedikçe konuşmamalıdır.

  (Kadın ve Aile İlmihali - Işık Yayınları)