Kuranı Kerimde başörtüsü ile ilgili ayetler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Lavinia tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Başörtüsü ile ilgili ayetler

  Kur'an-ı Kerim'de geçen başörtüsüyle ilgili ayetleri aşağıda okuyabilirsiniz..

  "Mü'min kadınlara da söyle; gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar; (el, yüz gibi) görünen kısımları müstesnâ, ziynetlerini göstermesinler ve başörtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar! Ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kendi kadınları (Müslüman kadınlar) veya sâhib oldukları câriyeleri veya (pek yaşlı olmakla) kadınlara karşı şehvetleri olmayan erkek hizmetçiler veya kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler! Gizlemekte oldukları ziynetleri bilinsin diye ayaklarını (yere) vurmasınlar! Ey mü'minler! Hep birlikte Allah'a tevbe edin ki kurtuluşa eresiniz." (Nur Suresi, 31. ayet)


  "Ey Peygamber! Zevcelerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, (başlarını ve yüzlerini kapatacak şekilde) dış örtülerinden (çarşaflarından bir kısmıyla) üzerlerini örtsünler! Bu, onların (iffetli olarak) tanınıp da rahatsız edilmemeleri için daha yakındır(daha elverişlidir). Allah ise, Gafûr (çok bağışlayan)dır, Rahîm (çok merhamet eden)dir." (Azhab Suresi, 59. ayet)

  "Peygamberlerin eşlerine ve diğer müslüman kadınlara; babaları,oğulları,müslüman kadınları ve yasal olarak elde edilen cariyelerine görünmelerinde bir sakınca ve vebal yoktur.Yani bunlara karşı tamamen örtünmeleri gerekmez.Ey kadınlar! Yolunuzu , yordamınızı Allah ın kitabıyla bulmaya çalışın. Çünkü Allah,herşeye yeterince şahittir." (Azhab Suresi, 55. ayet)

  "Ey peygamber hanımları! Siz diğer kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Yolunuzu Allah ın kitabıyla bulmak istiyorsanız, yabancı erkeklere karşı,tatlı ve edalı bir şekilde davranarak, yumuşak söz söylemeyin ki, kalplerinde hastalık olanlar size karşı şehevi bir arzuya kapılmasın. Sözünüzü daima güzel, ölçülü, ağırbaşlı ve kuşkudan uzak bir şekilde söyleyin." (Azhab Suresi, 33. ayet)