kuranı kerimin aşama aşama indirilmesinin nedenleri nelerdir

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Ceren tarafından 24 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  kuranı kerimin aşama aşama indirilmesinin nedenleri nelerdir

  Kuran ayetlerinde Kuran’ın 23 senede indiği ile ilgili bir bilgi yer almaz. Söz konusu yıl sayısı geleneksel kabule dayanır. Ancak ayetlerden Kuran’ın bir seferde toptan inmediği aşama aşama gönderildiği ifade edilmektedir. Net bir süre verilmese de Kuran’ın yıllar içinde indiği anlaşılmaktadır. Mutlaka bunun pek çok hikmeti bulunmaktadır. Ancak ayetlerden anlayabildiğimiz kadarıyla en önemli sebebi Allah’ın emirlerinin yasaklarının ve hükümlerinin kalplere yerleşmesi ve dinin sağlam bir temele oturtulmasıdır.

  Cahiliye adetleri ve fesadın kötü izleri Arap toplumunu o kadar etkilemiştir ki, bir anda onların bu hastalıktan kurtulmaları mümkün değildi. Bu hastalığı tedavi etmek için zamana ihtiyaç vardı. Bundan dolayı Kur’an, toplumun ihtiyacına binaen aşama aşama nazil oldu.

  Resulullah’ın ve sahabenin kalbini güçlendirmektir. Resulullah, müşriklerin eziyet, inkâr ve alaylarına maruz kalmıştır. Bu sebeple inen vahiy, adeta müslümanların kalbine sükûnet indirmiş ve büyük bir teselli kaynağı olmuştur.

  Vahyin ezberlenmesi ve anlaşılması kolaylaştırmaktır. Eğer vahiy bir defada nazil olsaydı onu ezberlemek mümkün olmayacaktı. İnen ayetleri önce Resulullah, daha sonra vahiy kâtiplerine ezberleterek muhafaza ederdi. Kur’an okuma ve yazma bilmeyen bir topluma indi. O zamanın şartlarında onu korumak ezberlemekle mümkündü.

  Kur’an bir defa nazil olsaydı, anlaşılması ve uygulanması güçleşecekti. Kur’an-ın en önemli hedefi hayata tatbik etmekti. Bu bakımda Kur’an-ın hayatta anlam bulması açısından ihtiyaca binaen nazil oldu. Gelen rivayetlere göre sahabenin Kur’an-ı beşer ve onar ayet olarak okuması ve hayat tatbik etmesi bu gerçeği ortaya koymaktadır. Ku’an-ın tamamını bir anda önünde bulan insanlar nasıl hareket edeceklerine dair şaşırabilirlerdi. Hangi sureyi ya da hangi ayeti nasıl ve ne zaman hayata aktaracağını karıştırabilirdi.

  Kur’an kanunlar manzumesi değildir. İnsanları ıslah etmenin yolu ne yeni kanunlar koymak, ne de polisiye yöntemler uygulamaktır. Bu yöntemlerin hepsi baskıcı ve bıktırıcıdır. İnsanları ıslah etmenin tek yolu Kur’an yoludur. İnsanın ruhuna ve tabiatına hitap etmek, insanı ilahi hikmetlerle dolu olan hakikatlere yöneltmek, insanın doğal ihtiyacını karşılamak adaletin de gereğidir.

  Zina, fuhuş, içki, ahlaksızlık gibi kötü alışkanlıklar Arap toplumun kuşatmıştı. Bu toplumun kısa bir zamanda bu kötü alışkanlılardan vazgeçmesi mümkün görünmüyordu. Kur’an-ın bu hikmetli yöntemi ve aşama aşama nazil oluşu sayesinde insanlar zamanla bu alışkanlılardan vazgeçtiler. Vahşetin, kinin, şirkin hakim olduğu yürekler, zamanla yerini adalete, sevgiye, tevhide ve itaate bıraktı.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2014