Kuran'ın doğru bilgiye verdiği önem

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Kuran'ın doğru bilgiye verdiği önem hakkında

  Kur'an-ı Kerim, ilk eğitimine oku diyerek başlar.Çünkü okumak bilgilenmek demektir.Bilgilenen insan kendine yol gösteren Kuran'ı daha iyi anlayacak ve iyiyi kötüyü daha sağlıklı ayırt edecektir.

  Kuran'ın amacı insanlara iyi ve güzel olanı sevdirmek, doğru olana yöneltmek ve kötü olan şeylerden uzaklaştırmaktır.Kuran'ın yöntemi sadece bilgi vermek değildir, doğruyu ve güzeli yaşatmaktır. Bunu yaparken eğitir ve düşündürür. İslam dini, temel olarak da doğru bilginin peşindedir. Çünkü doğru olan her bilgi, Allah'ı gösteren bir ışıktır. Bu nedenle Kuran, doğru bilgileri araştırıp öğrenmemizi ister. Bu konuda bazı ayetler aşağıdadır:

  "Göklerin ve yerin yaratılışında geceyle gündüzün peşpeşe gelişinde düşünen kimseler için gerçekten işaretler vardır." [Al-i İmran 190]
  "Gökyüzünde kanat çırpan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahman'dan başkası orada tutmuyor" [Mülk, 19.]

  Yüce Allah’ın güzel isimlerinden biri de Alîm’dir. Alîm, her şeyi bilen, sonsuz bilgiye sahip olan demektir. İşte Allah, yarattığı her şeyi bilgiyle yaratır. Bu demektir ki, evrende bulunan şeyler bilgiyle var olmuş ve varlıklarını bilgiyle devam ettirmektedirler.
  Tek başına bilimsel bilgi insanların ve dünyanın mutluluğu ve huzuru için yeterli değildir. Çünkü bilgi ancak erdemli insanların elinde değer kazanır. İnsana erdem kazandıran şeyler ise ilâhi öğretilerdir. Bilim, erdemsiz, ihtiraslı, kendinden başka kimseyi düşünmeyen kötü amaçlı kimselerin elinde korkunç bir silaha dönüşür ve bundan hava, toprak, deniz, insanlar ve diğer canlılar gibi bütün tabiat zarar görür.