Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Demir tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Kurban Bayramı Namazının Kılınışı

  Öncelikle niyet ederek imama uyulur.Bayram namazı olduğu için niyetimiz bayram namazına diye edilir ve tekbir getirilerek subhaneke duası okunur. Bundan sonra üç tekbir vardır.Şöyledir;

  Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun pesinden gizlice ''Allahü Ekber'' diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukariya kaldirip sonra asagiya saliverirler. Burada kisa bir süre durulur.

  İkinci Tekbir: ikinci defa ''Allahü Ekber'' denilerek eller yukariya kaldirilip yine asagiya saliverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

  Üçüncü Tekbir: Sonra yine ''Allahü Ekber'' denilerek eller yukariya kaldirilir ve asagiya saliverilmeden baglanir.

  Bundan sonra imam, gizlice ''Euzü Besmele'', açıktan fatiha ve bir sure okur . Rüku ve secdeler yapilarak ayaga (ikinci rek'ata) kalkilir ve eller baglanir. ikinci Rek'atta ise;

  İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle üç kere daha tekbir alir , üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varilir. Sonra da secdeler yapilarak oturulur. Oturusta. imam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina... duasini okuyarak önce saga, sonra sola selam verip namazi bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.