Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 9 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kurban Nedir Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

  Kurban Bayramı Neden 4 Gün Kutlanır

  Kurban bayramı müslümanların iki bayramından birisidir. Bayramlar müslüman camianın kaynaştığı, yardımlaştığı ve cennette melekler tarafından "selam size selam size diye" karşılandıkları günün provası gibi birbirlerini selamladıkları mutlu oldukları günlerdir.

  Hz. İbrahim'in (as) hanif dini üzere süre gelen Allah'a (cc) kurban kesme son Nebi'nin de (as) sünettleri arasındadır. Cenabı Allah Kevser Suresi 2.ayeti kerimesinde "Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes" buyurmaktadır. Bu sebeple her yıl kurban kesmekteyiz.

  Kurban K-R-B kökünden türemiş arapça bir kelime olup, yakınlaşmak yakınlık kazanmak manalarınadır. Müslümanlar has niyetleriile sırf Allah rızası için ve O'nun yolunda kurban keserek Cenabı Allah'a yakınlık kazanırlar. Dört gün olmasının sebebi ise Hacc farizasını gerçekleştiren müslümaaların haccın farzlarını ve kurban kesme işini kolayca geniş bir zamanda yapabilmeleri içindir.ywx
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

  2012 Kurban bayramı bu sene 29 Ekim Cumhuriyet bayramına denk gelmesi nedeniyle 6 gün resmi tatil olacak.
  Bu arada Kurban kelimesinin anlamını çok güzel ifade etmişsin; yakınlaşmak yakınlık kazanmak..
  ''Allah rızası için ve O'nun yolunda kurban keserek Cenabı Allah'a yakınlık kazanırlar.''
   
 3. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

  özel sektör olarak biz yine 4 gün kullanırız. zaten son gün pazara geliyor bi günde öle kaybettik:)
  yorum için tşkkr ederim...
   
 4. Cevap: Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

  Çok sağol,ellerine sağlık.

  Senin gibi biri her siteye lazım.
   
 5. Cevap: Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

  İslami kaynaklara göre, İbrahim Peygamberin eşinin kısır olması nedeni ile bir çocuğu olmayınca Allah'a yalvarır, dua eder. Kendisinin ve eşinin yaşlı olduğu bir zamanda mucizevi bir şekilde oğlu olur. Çocuk biraz büyüdüğünde, İbrahim peygamber rüyasında onu kurban etmesi gerektiğini görür. Oğluna "Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” der Peygamberlerin rüyaları normal insanların rüyalarından farklı olduğundan bu bir emir olarak kabul edilmiş ve İbrahim peygamber oğlunu kurban etmeye götürmüştür . Ancak Allah'ın emriyle bıçak çocuğu kesmez. Bu esnada Cebrail kucağında bir koç ile gelir. Bu imtihan başarı ile geçildikten sonra tüm İbrahimi dinlerde Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bayram olmuştur.