Kurban Bayramı Önemi Nedir?

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 9 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kurban Bayramı Nedir Ve Önemi

  Kurban Bayramının Önemi Hakkında

  Kurban bayramının en önemli cihetlerinden bir tanesi Hacc farizasının kendisi ile tamamlanıyor olmasıdır. İbrahim Kabeyi yaptığı zaman çölün ortasında ıssız bir yerdi. Cenabı Allah'a münacaatta bulundu. Bu beldenin insanlar tarafından ziyaret edilmesi ve mübarek kılınması için. Cenabı Allah'ta niyazını kabul ederek Kabe'yi müslümanların merkezi haline getirmiştir.

  Kurban bayramı aynı zamanda müslümanların yardışmalşıtığı birbirlerine kaynaşıp ihtiyaçlarını gördükleri özel mubarek günlerdendir. Cenabı Allah Peygamber efendimizin sünneti ile insanların cahili yönelişlerini islami ibadetler ile ınkılab etmiştir. Mekke ve Medine beşeriyetin kendi icatları cahili gün ve gecelerine mukabil gönderilmiştir. Halen daha insanlar nefsani yönelişlerinden kaynaklanan gün ve geceler tertiplemektedirler. Karnaval adıyla insanlar açık saçık giyinip sokaklarda kendilerini teşir ediyorlar.

  Bu yüzden müslümanlar bayramlarını coşku içinde kutlayıp islami olmayan gün ve gecelere yönelmemeleri gerekmektedir. İslam inanç ahlak ve akaidine ters olan gün ve gecelerin kutlanması caiz değildir. Kendi bayramlarımıza öenm gösterirken ihtiyaç sahiplerini gözeterek toplum olarak mutlu ve huzurlu bir bayram yaşamaya gayret göstermeliyiz.ywx