Küresel ısınmanın nedenleri sonuçları ve alınacak önlemler

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Küresel ısınma nedir? sonuçları ve alınabilecek önlemler nelerdir?

  Küresel ısınma, Dünya'nın ortalama yüzey sıcaklığının atmosferde biriken sera gazları nedeniyle artmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu ısınmaya insan etkilerinin yol açtığı anlaşılmıştır. Dünya'yı biz ısıtıyoruz.
  Atmosfere salınan sera gazları miktarının artışı, küresel ısınmayı artırarak iklim değişikliğine sebep olmaktadır. Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları doğrudan veya dolaylı olarak insanları etkilemektedir.
  İnsan aktiviteleri, özellikle fosil yakıtlarının yanması sonucunda küresel iklimi etkileyen karbon dioksit ve diğer sera gazlarında önemli miktarda artış gözlenmiştir. Karbon dioksit miktarındaki % 30’luk artış atmosferin ısınmasına neden olmuştur. Küresel iklimdeki bu değişiklik sağlıktaki riskleri de beraberinde getirmiştir. Yüksek sıcaklıktan ölümler, enfeksiyon hastalıkları ve astımın görülme sıklığı artmıştır.
  Denizlerin yükselmesi, küresel ısınmanın diğer bir sonucudur. Denizlerin yükselmesi nedeniyle sahillerdeki sel riskinin artması nüfusun yer değiştirmesine neden olmaktadır. Dünya nüfusunun yarıdan fazlası denize 60 km’lik sahil bandında yaşamaktadır.

  Mısır’daki Nil deltası, Hint Okyanusu’ndaki Maldivler Adası, Pasifik Okyanusu’ndaki Marshall ve Tuvalu Adaları sellerin görülme olasılığının yüksek olduğu yerlerdir. Aynı zamanda bu alanlar su kaynaklı enfeksiyon hastalıklarından doğrudan etkilenen alanlardır.
  Yağmur yağışlarındaki değişiklikler, birçok şeyin yanı sıra taze su kaynaklarını da etkilemektedir. Küresel anlamda her on kişiden dördü su kıtlığı çekmektedir. Suyun azlığı sağlık problemlerine neden olmaktadır. Su kırlığı beraberinde büyük göçleri de getirmektedir.
  Göçler genellikle su kaynaklarına yakın alanlara olmakta, böylece su kaynakları daha çok kirlenmekte ve hastalıklara neden olmaktadır. Sera gazlarının salınımının azaltılması iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkisinin azalmasına katkıda bulunacaktır. Günlük ulaşımda otomobil yerine bisiklet kullanmak ya da yürümek yalnız trafi k kazalarının azalmasını değil, havadaki karbon dioksit miktarını düşürerek hava kirliğinin de azalmasını sağlayacaktır. Otomobil kullanımının azaltılmasıyla solunum ve kalp rahatsızlıkları riski de azalacak böylece insan sağlığının korunması konusunda büyük bir adım atılmış olacaktır.
   
  Son düzenleme: 18 Mart 2014