Kurtların Yaşamı Ve Özellikleri

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 21 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kurtların yaşamını dört mevsime bölebiliriz, çünkü kurtlar mevsimlik yaşarlar.
  İlkbahar kurtlar için yeni bir dönemdir, bu aylarda kurt yavruları dünyaya gelir. Hamile olan dişi kurt avı bırakır evine çekilir doğumu bekler.
  Kış ayında kurdu koruyan kalın kürkü yaz aylarında dökülerek yerini yaz kürküne bırakır. Yaz kürkü daha hafif tüylü olup kurdu serin tutar.
  Yaz ayları özellikle yavru kurtlar için büyüme, gelişme hayatı öğrenme ve eğlence aylarıdır. Bu dönemde genç kurtlar, yalnız bırakılmazlar ve sürü üyelerinin göztimindedirler. Yazın çok sıcak olması yine kurtlar için gece avlanma sebebidir. Kurtlar yazın yüksek yerlere çıkarak av için gözlem yaparlar.
  Sonbaharda kurtlar kış ayına hazırlık dönemleridir. Kurtlar kışın av hayvanın bol olduğu bölgeleri secerek göç ederler ve av hayvanlarına yakın olmak isterler.
  Kurtlar sonbaharda sürü içerisinden bazı bireyler kendi ailesini oluşturmak için sürüden ayrılırlar.
  Yukarıdada belirtiğimiz gibi kurtlar mevsimlik yaşarlar kış ayları kurtları çok etkiler özellikle soğuk ve sert gecelerde kürk kurtu sıcak tutar dış etkenlere karşı korur ve kurt uyumak istediğinde uzanarak kuyruğuyla ağzını-burnun kapatıp bu şekilde nefesi ile kırk derece dış ortama karşı kendini koruyabilir. Lider kurt zorlu kış aylarında bir yol seçerek kar tabakalarının derinliğine göre ve en önde açtığı yoldan yürür, diğer kurtlar dizilir en sondada yavru kurtlar olur. Kış aylarında kurtlar için av çok önemlidir iyi avlanmak zorundadırlar aksi takdirde yaşam kurtlar için çok zorlaşır, buda kurtların hiç istemdiği bişeydir.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kurt-resmi-1-41650.jpg]Kurtların Yaşamı Ve Özellikleri[/IMGALT]

  Kurtların tarihi ve özellikleri:

  İnsanlık tarihinin başlangıcından, geçmişten ve günümüze kadar kurtlar insanoğlunu yaşamında korku ve heyecan vermiştir. Kurtların esrarengiz yapıları hep merak edilmiştir ve korku salmıştır, hala günümzde kurtlar merak konusu olup güncelliği ve etkileyiciliğiyle filmlere konu olmuştur. Eski kabinelerin yaşamında kurtlar efsane olmuş kurtların yetenekleri ile dostluğu yaşananlarla dilden dile anlatılmaktadır.

  Kurtlar genel görüş itibarıyla dik kulak, uzun ve fazla keskin olmadan son bulan baş ile çene yapısı araştırmacılara göre keskin bakış gözlere sahip Alman çoban köpeğine benzer kafa yapısı uzun birazda geniştir. Gri ve siyah tonda kürke sahiptir, kahverenği tüy çok az gözükür. Kutupta yaşayan kurtlar beyazdır.
  Kurtlar güçlü bir çene ile keskin diş yapısına sahiptir, toplam 42 adet dişi sahiptir ve bir dişin uzunluğu 2.5cm kadardır. Kurtlar çok hızlı hareket ederler, insanlarda ve diğer cinslerden (kedi+köpek) farklı ayak tabanları ile değil patileri yere tamamıyle temas etmez patilerin ucunda yürüyo gibi görünürler, arka ayakları ön ayaklarını takip eder, ön patiler arka patilerden daha geniştir buda kışın zor şartlarında daha rahat etme ve tırmanma imkanı verir. Kurtların beş adet tırnağı vardır, dört adedi oldukça kullanım için gereklidir ve tırnakları çok sağlamdır, keskin değildir. Tırnakları toprağı kazmak ve koşuda yüzey teması göçlendirmek için kullanır.

  Kurt bacakları köpeklere nisbeten daha uzundur bu uzunluk kurtlara çeviklik ve hız kazandırır. Kurtlar saate 6.4km hızla yürüyebilirler, seyahat ile avda koşuyu tercih ederler o zaman hızını 12.8 ile 16km arasında değiştirebilirler ve avlanma ile saldırmada saate 64 kmye kadar çıkartırlar ve bu hızı uzun süre koruyabilirler.
  Kurtların iz takibi ve koku alma önemli bir yer taşır, koku yoluyla kurt avını, ailesini hatta düşmanını bile sezinleyebilir.
  Kurtların işitme duyusu ormanda 9-10 km açık arazide 11 km uzaktaki sesleri duyabilirler. İnsan kulağıyla kurtların kulağını karşılaştırdığımzıda bir insanın duabileceği limit 20 khz oysa kurtlarda bu oran 25 khz ile 80 khz arasında değişiyor.

  Kurtların görmedeki yeteneğide hareketsiz objelerde kurdu yanıltır ama hareketli olan herşeyi rahat görebilir, görüş açıları 180 derecedir ve av esnasında bu oran 300 dereceye kadar çıkabilir.
  Kurtlar tart almadan ziyade koku alma özellikleri ön plandadır. Kurtların yaşam süresi 13 yıl veya daha fazla korumalı yaşıyorlarsa 16 yıl kadardır lakin genelde kurtlar 8 yaşına kadar yaşarlar. İnsan yaşamının olduğu yerlerde kurtların yaşaması zorlaşır insanların yaşam alanını koruma bölgesi olarak silah,tuzaklama, zehirleme ile kurtları etkisiz hale getirirler.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kurt-resmi-2-24549.png]Kurtların Yaşamı Ve Özellikleri[/IMGALT]
  Kurtlar genelde sürü halinde yaşarlar ve aile yapıları son derece önmelidir. Kurt sürüsü Alfa erkek ve Alfa dişi kontrolü altındadır.

  Kurtlarda üreme tek eşli yaşam sürerek devam eder ve dişi kurtun gebelik süresi 59-63 gün arasında değişir 4-6 yavru dünyaya getirir. Yavrular doğduktan 12-15 gün içinde gözlerini açarlar, iki haftadan sonra yürümeye başlarlar.
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Kurtların Yaşamı Ve Özellikleri

  Kurtlar yaşamlarını ayakta kalmak için av hayvanlarını avlayarak yaşarlar ve yiyeceklerini çıkartırlar. Kurtlar genelde gün ışığından kaçarlar ve gece yaşarlar, gün batımı ile gece yarısı avlanırlar.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kurt-resmi-3-71629.jpg]kurt-resmi-3-71629[/IMGALT]

  Kurtlar avlanmayı yaralı ve zayıf avlarla birlikte genelde 3 taktikte yaparlar. Seçim, Kovalama, Saldırma.
  Kurtlar avlarını kovalamaya başlamadan önce rüzgar altına girerek kokularının av tarafından hissedilmemesini önlerler, kendilerini ava hissettirmeden, başka bir kurt gözcülük ederek yatar diğerleri sinsice avın etrafını sarar ve avın dayanılıklığına göre diğer üyelerde avı yormak için kostururlar ve saldırı zamanı geldiğinde av organizasyonu tamamlanmış, saldırma gerçekleşmiş av tamamlanmış burun bölgesi ve kıç tarafından yakalanır av bitmiş olur.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/kurt-resmi-4-26400.jpg]kurt-resmi-4-26400[/IMGALT]