Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Bahar tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Kuru Fasulyenin Yararları

  Fasülyenin faydaları lafı, Türk dilinde sıkça kullanılan, mecaz anlamında tercih edilen bir sözdür. Halbu ki gerçekte de fasülye son derece faydalı bir baklagildir. Peki kuru fasulyenin faydaları nelerdir?

  Kuru fasulye her şeyden önce protein deposu bir besindir. İçeriğinde hayvansal olmayan proteinler vardır ve lifli yapısıyla adeta kırmızı et kadar faydalıdır.

  Siz de kırmızı et sevmeyenlerden iseniz, kırmızı etten mahrum kaldığınız vitamini, kuru fasulyeden alabilirsiniz. Şayet kilo sorununuz var ise ve sağlıklı bir şekilde diyet yapmak istiyorsanız, kuru fasulyeyi menünüze almalısınız.

  Anorganik tuzlar açısından son derece zengin olan bu besin, kemiklerin güçlenmesine destek sağlar ve sinirleri de güçlendirir.

  Karaciğer yetmezliğine iyi gelen, kalp çarpıntısını azaltan, böbrek taşının düşmesine yardımcı olan kuru fasulyenin bol kalorili olduğunu söylemiştik.

  Yüz gram fasulyede üç yüz yirmi dokuz kalori var. Yani kuru fasulye son derece enerji veren bir besin. Kolestrol içermediği için kalp ve damar tıkanıklığı sorunu yaşayanlar da bolca tüketebilir.