Kusan Kişinin Orucu Bozulur Mu

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Demir tarafından 2 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Kusan İnsanın Orucu Bozulur Mu

  Oruç ile ilgili en çok merak edilen konular orucu bozan ve bozmayan durumlardır. Bu durumlardan bir tanesi de kusmaktır. Kusmak orucu bozar mı bozmaz mı birçok kişi bunu merak eder ve bu konuda tederrüt yaşar.
  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v) "Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin." buyurmuştur.
  Bir hastalık nedeniyle ağız dolusu olarak kendiliğinden gelen kusuntu kendi kendine içeri giderse oruç bozulmaz. Ancak kişi kendi isteğiyle içeri çekerse İmam Muhammed'e göre oruç bozulur, İmam Ebu Yusuf'a göre ise bozulmaz.
  Eğer ağız dolusu kusuntu kişinin kendi zorlamasıyla gelirse oruç bozulur. Bu orucun kazası gerekir. Ancak eğer ağız dolusundan az olur ve kendiliğinden tekrar mideye giderse İmam Muhammed'e göre oruç bozulurken İmam Ebu Yusuf'a göre bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteğiyle içeri giderse her iki imama göre de oruç bozulmuş olur.
  Bir hata sonucu oruç bozulursa bir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Ancak kişi bir şeyler yiyip içerse orucun kazası gerekir, kefareti gerekmez.
  Kendi zorlamasıyla gelen kusuntu veya kendiliğinden geldiği halde kusuntunun bir kısmı insanın kendi isteğiyle içeri girerse ve insan bu hareketiyle orucunun bozulduğunu bilir ve bir şeyler yiyip içerse bundan sadece kaza gerekir.
  İstemeyerek kusmak orucu bozmaz (ağız dolusu bile olsa)