Kütahya Antlaşması Kimler Arasında Yapıldı

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Bahar tarafından 12 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Kütahya Antlaşması Kimler Arasında Yapılmıştır

  Kütahya Antlaşması, Osmanlı hükümeti ile merkezî yönetime karşı ayaklanan Mısır valisi Mehmed Ali Paşa arasında yapılan protokol (14 Mayıs 1833).
  Yunanistan’ın bağımsızlığının tanınmasıyla sonuçlanan Edirne Antlaşması’ndan (1829) sonra Osmanlı Devleti ile Mısır valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa arasında büyük bir sürtüşme çıktı. Mora Ayaklanması sırasında merkezî yönetime yardım e’den Mehmed Ali Paşa, bu yardım karşılığında kendisine vaat edilmiş olan Girit, Suriye ve Trablusşam’ı II. Mahmud’dan istedi. Olumsuz yanıt alması üzerine de 1831’de Lübnan ve Suriye’yi işgal etti. Oğlu İbrahim Paşa, Belen ve Konya’da Osmanlı güçlerini yenerek Kütahya’ya kadar ilerledi. II. Mahmud’un bu durum karşısında Rusya’dan yardım istemesi üzerine İstanbul’a bir Rus filosu ile bir tümen asker gönderildi. Bu gelişmeden kaygılanan İngiltere ve Fransa diplomatik girişimlerde bulundular. Fransa, Rus filosunun geri dönmesi ve Suriye valiliğinin Kavalalılara bırakılması koşullarını içeren bir antlaşma taslağını taraflara benimsetti. İngiltere de Mehmed Ali Paşa’ya baskı yaptı. Mustafa Reşid Bey (Paşa) Fransa işgüderi ile birlikte Kütahya’ya giderek İbrahim Paşa ile görüşmelerde bulundu. 8 Nisan 1833’te sonuçlanan görüşmelerde hazırlanan protokol 14 Mayıs’ta Mehmed Ali Paşa tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi. Antlaşma uyarınca Mısır ve Girit valiliklerine ek olarak Suriye valiliği Mehmed Ali Paşa’ya, Cidde valiliğine ek olarak Adana valiliği de İbrahim Paşa’ya verildi.
  Antlaşmadan sonra Anadolu’daki Mısır ordusu önce Sultan Dağlarının, ardından da Toroslar’ın güneyine çekildi. Osmanlı Devleti, Mehmed Ali Paşa’nın yapılan antlaşmayla yetinmek istemeyeceği inancıyla, iki ay sonra Ruslarla Hünkâr iskelesi Antlaş-ması’nı imzaladı (8 Temmuz 1833).