Kutup İklimi Nedir Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 7 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Kutup İklimi Nedir Nerelerde Görülür

  Genel olarak Kutup Noktaları’yla 70° – 75° paralellerine dolaylarında genişleyen bölgelerde yer tutmaktadır . Senelik ısı ortalaması 0°C’nin oldukça altındadır . – 25°C ile – 30°C dolaylarında olan yıllık en yüksek sıcaklık ortalamasının olduğu ay ortalaması dahi 0°C’ye erişmez . En soğuk ayda sıcak ortalaması ise – 40°C ile – 50°C’ye dolaylarında düşmektedir . Bilhassa Kuzeyindeki Yarıküre’de Grönland’ ın iç kesimleriyle kuzeyinde Kuzeyindeki Kutbu üzerindeki bir takım adalarda Güney Kutbun’daysa Antarktika üstünde görülür . Kutup çok yüksek basıncının etkisiyle yağış 100 mm’nin altına düşmüştür . Bu sebeple Soğuk Sahra İklimi olarak da tanınır . Az miktardaki yağış , erimeden toprak üstünde kaldığından aşama arasında yüzlerce metre kalınlığındaki örtü buzullarına dönüşmüştür . Çimlenme koşulları olmadığından bitki örtüsünden yoksundur . Belli bir yağış rejimi yoktur . Tundra İklimi’nde olduğu buna benzer siklonik yağışlar görülebilir . Antarktika tipi pekçok ayrıca oldukça soğuk ve serttir . Bunda coğrafi enlemle bir arada aşağı yukarı yükseltisi 2000 m’yi aşan Antarktika’nın çok yüksek bir kıta olması belirleyici olmuştur . Bundan nazaran Antarktika kıtası sürekli olarak yerleşmenin olmadığı bir kıtamızdır .

  Kutup İkliminin Özellikleri
  Dünyanın sürekli olarak olarak karlar ve buzlarla kaplı kalan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir . Kuzey Kutbu etrafında Grönland Adası’nın iç kısımlarında ve Antarktika’da etkilidir .
  Sıcaklık ortalaması tüm yıl boyunca 0°C nin altındadır . Sıcaklık , çoğu zaman – 40°C ye , hatta ayrıyeten altına iner .
  Senelik sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır . Güneşlenme süresi birçok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez . Çünkü güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir .
  Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır . Dolayısıyla yağışlar bitiş derece az ve her an kar şeklindedir . Ortalama yağış yıllık olarak 200mm civarındadır . Bu nedenle kutup iklimine soğuk sahra iklimi de denir .
  Zemin buzlarla kaplı olduğu amaçlı bitki örtüsü yoktur .