Tarih Kuva-yı Milliyeci Olup Sonradan isyan Edenler

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 26 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Kuva-yı Milliyeci Olup Sonradan İsyan Edenler

  Demirci Mehmet Efe İsyanı

  Aydın ve çevresinde Yunan ilerlemesine karşı mücadele eden Demirci Mehmet Efe düzenli bir ordu kurulduktan sonra silahını teslim etmedi ve mevcut durumunu korumak istedi.Bu isteği kabul edilmeyince de isyan etmiştir. İsyan 1920 yılının Aralık ayının başlarında başlamış olup 30 Ağustos 1920 yılında Refet (Bele) tarafından bastırıldı.

  Demirci Mehmet Efe (1885–1959)

  Demirci Mehmet Efe, Nazilli ilçesinde doğdu. Efe olmadan demircilikle uğraşıyordu.I. Dünya Savaşı esnasında kendine yapılan onur kırıcı bir davranıştan dolayı dağa çıkmıştır.
  İzmir’in 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edilmesiyle Ulusal Kurtuluş Savaşı’na katıldı.
  Ege Bölgesinde Yunanlılara karşı Kuva-yı milliye birliklerinin oluşmasına önemli katkılarda bulundu.
  Çerkes Ethem İsyanı sırasında da Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ters düşmüş ve isyan etmiştir. Fakat isyan bastırıldıktan sonra meclisin isteklerini kabul etti.

  Çerkes Ethem İsyanı

  Yunanlılara karşı dev bir mücadele veren Çerkes Ethem ve Kuva-yı seyyare birlikleri de Demirci Mehmet Efe gibi düzenli orduya katılmak istedi.
  Çerkes Ethem, TBMM’ye karşı iç isyanlarda da son derece önemli rol oynadı ve Yozgat isyanının bastırılmasında büyük faydalar göstermiştir.
  Ankara Hükümetiyle görüş ayrılıklarına düştü ve I. İnönü Savaşı günlerinde isyan etti. Üzerine Milli Kuvvetlerin gelmesiyle de Yunan Hükümeti’nden geçiş istedi ve oradan Avrupa’ya gitti. Daha sonra da Ürdün’de vefat etmiştir.

  Çerkes Ethem (1885–1948)

  Çerkes Ethem Bandırma’da doğmuştur. Kurtuluş Savaşı Kuva-yı milliye örgütlerinin önemli liderlerindendir.
  Balkan Savaşlarında Bulgar Cephesi’nde savaştı ve yaralandı. I. Dünya Savaşı’nda Teşkilat-ı mahsusa’da görev aldı. İran, Irak ve Afganistan’da akınlara katıldı.
  1919-1920 yılları arasında kendine bağlı Kuva-yı seyyare birlikleri ile Yunanlılarla savaştı. I. TBMM’ye karşı çıkan isyanların bir kısmını bastırmıştır
  Düzenli ordunun kurulmasına karşı çıkmıştır.Ankara’dakilerle görüş ayrılığına düşüp, I. İnönü Savaşı yapılırken Yunanistan’dan geçiş isteyerek Almanya’ya gitmiştir. Çerkes Ethem Ürdün’ün başkenti Amman’da öldü.